Klady a zápory počítačového hraní

 

Počítačové hry rozdělují naši společnost na dva tábory. Zatímco někteří lidé považují hraní her na počítači za skvělou formu zábavy, existují i tací, kteří počítačové hry odsuzují a považují hraní za naprostou ztrátu času. Pojďme se podívat na některé klady a zápory počítačových her a zkusme zjistit, kde je pravda.

Kladné stránky hraní her

Hraní her je především zábava. Proto i mezi největší plusy počítačových her patří skutečnost, že jsou velmi zábavné a dokážou nám zpříjemnit čas na dlouhé hodiny a dny. Moderní hry online navíc procvičují naše logické myšlení a postřeh (například hry na hledání rozdílů s detektivní zápletkou, apod.) nebo nás učí strategii a taktice (moderní strategické a RPG hry). Nelze opomenout ani skutečnost, že s pomocí počítačových her se můžeme naučit i angličtinu (většina her totiž bývá namluvena v angličtině a pokud je hrajeme v originální verzi, mohou se stát dobrým pomocníkem na cestě ke zvýšení vzdělání) nebo matematiku (existují speciální hry zaměřené na procvičování základních početních operací, s jejichž pomocí se dá matematika naučit opravdu zábavnou formou. S pomocí některých her lze například zvládnout noty nebo se naučit anglická či francouzská slovíčka. Na druhou stranu existují i stinné stránky hraní, na které se podíváme níže.

Zápory počítačových her

Stejně jako existují dobré důvody proč hrát počítačové hry, existují i rizika počítačového hraní. Mezi ta největší patří závislost. Jak se říká „všeho moc škodí“, a pokud se necháme hrou příliš pohltit a hrajeme často do pozdních nočních hodin, měli bychom se nad sebou zamyslet. Zničit si vlastní zdraví kvůli hraní není rozhodně nic, o co bychom se měli pokoušet. Stejně tak není dobré hrát počítačové hry na úkor přípravy do školy. Druhou nevýhodou hraní počítačových her je skutečnost, že hraní není zadarmo a hry je většinou nutné si buď koupit jako krabicovou verzi nebo platit za hraní či vybavení určité poplatky. To je případ například her na Facebooku nebo moderních online her, kde se člověk často nechá nalákat na hraní zdarma, aby pak zjistil, že bez placeného brnění nebo zbraně se prostě nedostane z místa.

Co říci závěrem?

Hraní počítačových her je zábava, která může být užitečným a plodně stráveným časem nebo naopak závislostí a noční můrou. Ať již hrajete klasické krabicové hry nebo moderní hry online na Facebooku, mějte na paměti, že někdy je lepší jít také na chvíli ven a nesedět celý den jenom u počítače.

Komentáře