BioWare – specialisté na RPG


bioware

Mass Effect, Dragon Age a Star Wars: The Old Republic všem určitě něco říkají. Všude na internetu se o nich diskutuje a fanoušci jsou seznámeni se zveřejněnými screenshoty, videi a prezentacemi na herních výstavách. Hlavně netrpělivě čekají na datum jejich vydání. Za těmito hrami stojí jedno studio a tím je právě Bioware, jenž má už za sebou mnoho vydaných projektů.

Tak si bývalí studenti z jedné školy řekli: „Nechť vznikne BioWare!“

Vývojářská společnost BioWare, sídlící v kanadském Edmontonu, byla založena v roce 1995 doktory Rayem Muzykou, Gregem Zeshukem a Augustinem Yipem, kteří společně absolvovali lékařskou fakultu na univerzitě Alberta. Následujícího roku měli hráči možnost zahrát si jejich první hru Shattered Steel vydanou společností Interplay Enterainment, jenž vydala několik další her, ale po nějaké době ztratila na vydané hry licenci, kterých se uchopila společnost Atari (dříve Infogrames). Dalšími vydavateli BioWare her jsou LucasArts a Microsoft. Všechny vydané tituly od BioWare jsou zaměřeny především na RPG, mimo MDK 2 a Shattered Steel.

Bauldur's gate Shattered Steel

 

 

Studio se velmi dobře rozvíjelo

Během dalších let prošlo studio několika změnami. V listopadu roku 2005 se BioWare sloučilo s Pandemic Studios, jež bylo založeno bývalými zaměstnanci společnosti Activision. Těmito sloučenými studii se velmi dobře dařilo, díky podpoře finančních investic od Elevation Partners. Velká změna však nastala 11. října 2007, kdy bylo oznámeno, že tato skupina partnerů byla koupena společností Electronic Arts a stále je zastoupena pod svou vlastní značkou.

Neverwinter Nights Sonic - Chronicles

 

 

Chlapci toho mají opravdu hodně za sebou

Před těmito změnami byly ještě vydány série Bauldur’s Gate, Neverwinter Nights, hra Star Wars: Kings of the Old Republic a Jade Empire. V roce 2007 se na svět vyklubal první díl Mass Effect a následujícího roku BioWare vydali jejich první hru pro kapesní kozoli Nintendo DS a tou byla Sonic Chronicles: The Dark Brotherhood. Ke konci roku 2009 se hráči mohli dočkat dodnes velmi oblíbeného titulu Dragon Age: Origins, jehož druhého pokračování si užívají od letošního jara. Začátkem roku 2010 se v obchodech objevil druhý díl Mass Effect 2, který se stal výjimečným především navázáním odehraného příběhu z předchozího dílu. Na jaře roku 2012 se fanoušci mohou dočkat velké bomby, kterou bude poslední díl trilogie Mass Effect 3, v němž opět navazuje vámi odehraný děj z dvojky a jedničky.

Star Wars: The Old Republic MDK 2

 

 

Další pomocník

Po vydání druhého dílu Mass Effectu Electronic Arts oznámili, že se k BioWare připojilo studio Mythic Entertainment, které taktéž patří pod EA. Jejich hlavním cílem byl společný vývoj RPG her pod jednou značkou.

Žádné stěhování, ale budování

Přidání se pod EA velmi dobře studiu prospělo, jelikož nový majitel vybudoval pro BioWare dvě další studia. To první se nachází v Austinu v Texasu, kde se pracuje na velkém MMO RPG projektu Star Wars: The Old Republic. O této hře byli hráči již informováni v říjnu roku 2008 a vydání se mohou dočkat koncem letošního roku. Další studio sídlí v Montrealu v Quebeku a pomáhá s vývojem ostatních projektů.

Mass Effect 2 Dragon Age 2

 

 

Dočkáme se…

Jak jsme se již zmiňovali, ve vývoji jsou Star Wars: The Old Republic (vydání ke konci roku 2011) a Mass Effect 3 (březen 2012). Ovšem fanoušci by se měli dočkat i třetího dílu Dragon Age, jehož datum vydání není ještě oznámeno.

Komentáře