Id Software a jejich legendární výtvory

ID
Dnes se po dlouhé době opět podíváme na zoubek jedné vývojářské společnosti, jež nám za sebou nechala už pěkně dlouhou historii obsazenou akčními klasikami, s nimiž se jistě každý pořádný hráč setkal. Dovolte mi, abych vám zde představil společnost Id software, známou především díky hrám Wolfenstein, Doom, Quake a mnoho dalších.

 

Stručně něco o společnosti

Než si zde představíme ty slavné hry, za nimiž tato společnost stojí, trochu vás zde s ní seznámím. Sami už tedy víte, že se jedná o herní vývojářskou společnost. Sídlo Id software se nachází v texaském Richardsonu. Tato společnost byla založena v roce 1991 čtyřmi členy jedné počítačové společnosti zvané Softdisk. Mezi těmito čtyřmi zakladateli byli dva programátoři John Carmack a John Romero, herní designér Tom Hall a grafik Adrian Carmack (není příbuzný s Johnem Carmackem). K nim se také připojil obchodní manažer Jay Wilbur. A proč o této společnosti vlastně píši? Chci si s vámi společně připomenout, jak se Id Software stali slavnými, a proto si zde představíme jejich legendární akční klasiky, které snad hrál úplně každý, kdo se narodil ještě před jejich zlatou dobou a měl možnost si je zahrát. Ovšem i dnes nikomu nic nebrání si tyto hry obstarat a zahrát si je.

 

První hra je na světě

Prvním titulem studia Id software byla šestidílná série Commander Keen, jejíž první díl spatřil světlo světa v roce 1990. Zbylé díly byly postupně vydány v následujícím roce. Keen je malý osmiletý bystrý kluk (keen je anglicky bystrý), který si v boudě za domem sestavil loď z různých částí, jež ve svém domě mohl nalézt. Bohužel jednoho dnes se mu stala nemilá věc. Ufoni připravují útok na rodnou planetu Zemi a ještě předtím musejí eliminovat tu nejhorší hrozbu, kterou však nejsou žádné atomové zbraně, nýbrž náš samotný hrdina Keen. Toho tedy spolu s lodí unesou a vysadí na jiné planetě. Pro jistotu ještě rozeberou jeho loď a její součástky roznesou po různých místech planety. Keen se však nehodlá vzdávat a vydává se za dobrodružstvím plného překážek a příšer, musí najít všechny součástky, aby opět složil svoji loď a vrátil se zpět na Zemi. Bohužel při příletu na svou rodnou planetu zjišťuje, že invaze začala. Naráží totiž na kotvící mimozemskou loď v orbitě planety Země. Keen se tak vydává za dalším dobrodružstvím, čímž vlastně začíná druhý díl této série. To by tak mohlo být v úvodu o dění této hry vše. Pakliže chcete zjistit, jak to vlastně vše dopadlo, neváhejte si celou sérii obstarat a zahrát si ji. Věřte, že už první díl vám dá dosti zabrat, i když první úrovně budou lehké, ale postupem času se stávají obtížnějšími. Navíc není možné v průběhu úrovní hru ukládat. Hra se vám vždy uloží mezi úrovněmi.

 

Commander Keen Commander Keen

 

 

Zde je seznam všech epizod:
Episode 1: Marooned on Mars (1990)
Episode 2: The Earth Explodes (1991)
Episode 3: Keen Must Die (1991)
Keen Dreams (1991) – patří k epizodě 3
Episode 4: Secret of the Oracle (1991)
Episode 5: The Armageddon Machine (1991)
Episode 6: Aliens Ate My Baby Sitter (1991)

 

Nastává velký pokrok v herním průmyslu

Nastává rok 1992, rok, který nám přináší revoluci v počítačových hrách, rok, kdy se mezi hráči objevuje legendární 3D akční střílečka Wolfenstein 3D, který na svou dobu ohromě překvapil všechny hráče, jež uchvátila nádherná 3D grafika a větší kapka násilí. Navzdory úspěchu této hry bylo ještě v tomto roce vydáno pokračování Spear of Destiny. V první epizodě hry začínáte jako spojenecký špion William „B.J.“ Blazkowicz, který byl vyslán najít plány k operaci „Železná pěst“, což se vám však nepodaří, jelikož vás Němci zajmou a uvězní na hradě Wolfenstein. Vaším prvním cílem je z tohoto hradu uniknout, přičemž narazíte na mnoho nepřátel, jimiž se musíte prostřílet. Wolfensteina 3D si můžete zahrát ZDE přímo ve svém prohlížeči.

 

Wolfenstain 3D Wolfenstain 3D

 

 

 

První Doom je na světě

Následujícího roku 1993 otřásli Id Software světem ještě více než předtím. Tentokrát vypouštějí na trh jednu z nejslavnějších her všech dob, kolem níž ještě dnes existuje ohromná komunita fanoušků, kteří ji neustále vylepšují, ba k ní dokonce vytvořili i multiplayer. Musím se přiznat, že i já sám tuto hru ještě někdy v současné době zapnu a zavzpomínám tak na staré herní časy. Většině z vás už jistě dochází, že se jedná o hru Doom. U této střílečky plné krvavého masakru ani není příběh natolik podstatný, avšak nějaký tu je, a tak ho zde rychle shrnu. Děj se odehrává na měsíci Phobos, přirozené družici Marsu, kde se provádí pokusy s přesunem hmoty na další měsíc Deimos. Vše v klidu fungovalo, až do té doby, než se z prostorových bran začali hrnout divná stvoření. Proto bylo do vesmíru vysláno speciální komando, aby se s tímto problémem vypořádalo. Pochopitelně mezi členy tohoto komanda jste i vy jako hráč a jak to tak během hraní vypadá, nejspíš jste jediný přeživší.

 

Doom 1 Doom 1

 

 

 

Doom 2 – poznejte peklo na vlastní kůži

Panečku, to byl ale masakr, není se ani třeba divit, že o rok později bylo vydáno další pokračování Doom 2: Hell on Earth. Jak už samotný název napovídá, tentokrát se budeme promenádovat na své rodné planetě, na níž démoni zaútočili. Tentokrát jsou vybaveni velmi vyspělou technologií, což samozřejmě pro nás není žádná překážka a i hned je jako člen speciálního komanda vyženeme a pokusíme se nalézt jejich bránu, od níž přicházejí.
V roce 2005 se dočkáváme třetího dílu, který však nijak nenavazuje na tyto předchozí dva díly.

 

Doom 2 Doom 2

 

 

 

Zrodil se první Quake

Tentokrát si hoši z Id udělali takovou menší pauzičku a vydávají další hru teprve v roce 1996. Opět se nemusím zmiňovat o tom, že se jedná o další akční 3D střílečku, jelikož na to jsou vývojáři zaměřeni. Tohoto roku si hráči začínají v obchodech kupovat první díl hry Quake. Ten se již dočkal pokročilejší 3D grafiky. Tentokrát jsou zde téměř všechny objekty vytvořeny trojrozměrně, tudíž se tu skoro vůbec nesetkáte s tak zvanými sprity, což jsou vlastně jakési dvourozměrné obrázky a animace, na něž jsme narazili v předchozích hrách. Sami jste si jistě všimli, že veškeré objekty a dokonce i samotní padlí nepřátelé byly vždy natočeni směrem k vám. Příběh v Quaku jste skoro stejný jako u Dooma. Opět se zde dělají pokusy s teleportační technologií, díky níž lidstvo otvírá brány do nových dimenzí. Vžijete se do role elitního vojáka, jež je součástí Operace Counterstrike. Vaším hlavním úkolem je zničit nepřítele zvaného Shub´Niguhrath, který díky své mentální síle ovládá teleportační technologii lidí a skrze ni posílá svoji armádu, s níž se snaží zničit lidstvo. Nakonec se vám podaří tohoto protivníka porazit.

 

Quake Quake

 

 

 

I Quake se dočkává dalších pokračování

Následujícího roku je vydán Quake 2, v němž kybernetická civilizace zvaná Stroggové napadá Zemi za účelem získání potřebných zdrojů, mezi nimiž je také lidské maso. Stroggové zničili veškerá města, avšak lidstvo se stále drží na nohou a zahajuje útok na planetu Stroggů zvanou Stroggos , akce se nazývá Operace Alien Overlord. Hráč obsazuje roli jednoho z vojáků jménem Bitterman, který je vyslán na pěší útok proti svému nepříteli. Během svých akcí čistí různé části hlavního města planety a na konci se mu podaří zlikvidovat vůdce Stroggů Makrona. Pokračováním druhého dílu se pak stává Quake 4 vydaný v roce 2005, na jehož vývoji se podílelo studio Raven Software. Ovšem Id se stává vydavatelem tohoto čtvrtého dílu.

 

Quake 2 Quake 2

 

 

 

Zahrajte si na gladiátory

V roce 1999 vychází Quake 3: Arena, který se především zaměřil na multiplayerovou hru. Proto zde není nějak přesně vylíčen příběh, avšak něco málo o dění této hry víme. Před dávnými stoletími Vadrigaři, tajemní Mistři Arény, postavili Arénu Věčnosti pro jejich vlastní pekelné potěšení. Moc se toho o Vadrigarech neví krom toho, že vyznávali krveprolití a prostředí skutečného boje. Takovými jako jsou oni, největšími bojovníky všech dob, naplnili Arénu a souboje mohli začít. Samozřejmě jedním z těchto bojovníků se stáváte i vy. Ze začátku to pro vás bude snadné, jelikož se proti vám postaví slabší soupeři, ale postupem času se utkáte proti silnějším třídám. Navíc nikdo z bojovníků se nemusel bát opravdové smrti, jelikož ti co padnou, jsou opět navráceni k životu a vhozeni zpět do boje.

 

Quake 3: Arena Quake 3: Arena

 

 

 

Id Software nás pořád zasypává dalšími hrami

Tyto hry udělali společnost Id software velmi slavnou, byly to totiž hry, které vždy udělali v herním průmyslu velký krok dopředu a ještě dodnes si stále zachovávají své fanoušky. Vývojáři z Id neustále pokračují a vydávají další nové hry, jimiž pořád těší všechny hráče, jejichž oblíbeným žánrem jsou akční hry z pohledu první osoby. Pro připomenutí přikládám zde proto kompletní seznam všech her, jež Id Software vyvinuli či jen vydali.

 

Vyvíjené hry:
Dangerous Dave (1988)
Commander Keen
- Episode 1: Marooned on Mars (1990)
- Episode 2: The Earth Explodes (1991)
- Episode 3: Keen Must Die (1991)
- Keen Dreams (1991)
- Episode 4: Secret of the Oracle (1991)
- Episode 5: The Armageddon Machine (1991)
- Episode 6: Aliens Ate My Baby Sitter (1991)
Dangerous Dave in the Haunted Mansion (1991)
Rescue Rover (1991)
Rescue Rover 2 (1991)
Shadow Knights (1991)
Hovertank 3D (1991)
Catacomb 3D: A New Dimension (1991) re-released as Catacomb 3-D: The Descent
Wolfenstein 3D (1992)
Spear of Destiny (1992)
Doom (1993)
The Ultimate Doom (1995)
Doom II: Hell on Earth (1994)
Master Levels for Doom II (1995)
Final Doom (1996)
Quake (1996)
Id Anthology (1996)
Quake II (1997)
Quake III Arena (1999)
Quake III: Team Arena (2000)
Doom: Collector’s Edition (2001)
Doom 3 (2004)
Wolfenstein 3D Classic (2009)
Doom Classic (2009)
Quake Live (2010)
RAGE HD (2010)
Rage (2011)
Doom 4 (TBA)

 

Vydané hry:
Heretic — Raven Software (1994)
Hexen — Raven Software (1995)
Hexen II — Raven Software (1997)
Towers of Darkness: Heretic, Hexen & Beyond[nb 3] (1997)
Quake expansion packs
- Scourge of Armagon — Ritual Entertainment (1997)
- Dissolution of Eternity — Rogue Entertainment (1997)
- Quake: The Offering[nb 4] (1998)
Quake II expansion packs
- The Reckoning — Gray Matter Interactive (1998)
- Ground Zero — Rogue Entertainment (1998)
- Quake II: Quad Damage[nb 5] (1999)
Return to Castle Wolfenstein — Gray Matter Interactive, Nerve Software (multiplayer) (2001)
Wolfenstein: Enemy Territory — Splash Damage (2003)
Doom 3: Resurrection of Evil — Nerve Software (2005)
Quake 4 — Raven Software (2005)
Doom RPG — Fountainhead Entertainment (2005)
Orcs & Elves — Fountainhead Entertainment (2006)
Enemy Territory: Quake Wars — Splash Damage (2007)
Wolfenstein RPG — Electronic Arts (2008)
Doom Resurrection — Escalation Studios (2009)
Wolfenstein — Raven Software (2009)

 

Komentáře