Remedy Entertainment

Remedy Entertainment
Všechno to začalo vývojem šílené závodní hry Death Rally, ale o několik let později si vývojáři řekli, že se zaměří spíše na akční dramatické hry, jako je série Max Payne a později i Alan Wake. A za těmito hrami právě stojí velmi známé vývojářské studio Remedy.

 

Nejdříve se vydáme na cestu do Finska

Studio Remedy Entertainment je finské herní vývojářské studio založené v roce 1995. Hlavní sídlo tohoto studia se nachází ve městě Espoo, rozléhajícím se na jižním pobřeží finska, kde spolu s Helsinkami a dalšími městy vytváří souměstí Velké Helsinky. Pro informaci se v tomto města narodil velmi úspěšný formulový jezdec Kimi Räikkönen. Jak jsem se již v úvodu zmiňoval, tato společnost je především známá díky hrám Max Payne a Alan Wake, o nichž si taktéž něco málo povíme.

 

Všechno to začalo šílenou jízdou

Prvním dílem studia Remedy, které spatřilo světlo světa, byla skvělá závodní hra Death Rally. Jak už název napovídá, brutalita je zde na prvním místě. Death Rally byla opravdu smrtelná, šílená závodní bomba, kterou si oblíbil velký počet hráčů. A vzhledem ke své popularitě ji bylo v dnešní době obtížné spustit v moderních operačních systémech, protože se jednalo o DOS verzi. Nakonec v roce 2009 uzavřel programátor Jari Komppa se studiem Remedy smlouvu, a poté celou hru překopal do Windows freeware verze, takže si ji od té doby může užít každý hráč a především fanoušek. Dále ještě v roce 2011 si hru mohli zahrát i majitelé iPhonů a Ipadů. Také bylo ohlášeno vydání verze pro Androidí zařízení na březen letošního roku, tak snad se jí tedy dočkáme.


Death Rally Death Rally

 

Jak vznikl 3DMark

V roce 1997 vytvořili vývojáři z Remedy 3D benchmark program zvaný Final Reality. V listopadu toho roku vytvořilo Remedy novou společnost, která se měla zabývat 3D benchmark programy, a tou je Futuremark. Následně se program Final Reality změnil v 3DMark, což je v dnešní době nejpopulárnější 3D benchmark program, který měří výkon vašich grafických karet.

 

Spor ohledně loga

Následujícího roku se Remedy dostalo do sporu se společností LucasArts, která tvrdila, že Remedy okopírovali horní část z LucasArts loga, a tímto hrozili právními kroky. Remedy ihned reagovalo předěláním jejich loga, takže to staré smazali z jejich webových stránek a po čase představují nové logo.

Remedy - sporné logo

 

May Payne pěkně otřásl s každým

Roku 2001 dochází Remedy k velkému pokroku, kdy spolu se společností Rockstar vydává akční střílečku Max Payne, jež se stává jednou z nejpopulárnějších her, a to především díky tomu, že se zde prvně vyskytuje bullet time, což je zpomalení času, přičemž je možné sledovat pohyb letících kulek. Stejně tak je hra velmi oblíbená díky kvalitně propracovanému příběhu. Max Payne, velice výkonný detektiv ve službách zákona, se jednoho dne jako obvykle vrací domu za svoji ženou a dítětem. Jakmile vstoupí do svého domu, slyší výkřiky své ženy a dítěte a následně i výstřely. Max se je snaží zachránit, ale je už pozdě. Tímto se rozhodl svoji rodinu pomstít a najít osobu odpovědnou za tento čin. Ze začátku mu s pátráním pomáhal jeho přítel Alex, který objevil klíčovou věc, jenomže než to Maxovi pověděl, byl brutálně zavražděn. Maxovi tak nezbývá nic jiného než v pátrání pokračovat. Navíc newyorská policie podezírá Maxe z vraždy Alexe a pátrá po něm. Posléze Max zjišťuje, že za vším stojí nový druh drogy zvané Valkýra, která je v newyorském podsvětí velmi oblíbená, Za touto drogou stojí ředitelka společnosti AESIR CORPORATION, jíž na konci příběhu zabije padající vysílací věž, která udeří do helikoptéry. Během pátrání po různých barech a drogových doupatech potkává Max Monu Sax, s níž se později velmi sblíží, i když to tak původně nevypadá.


Max Payne Max Payne

 

Dočkali jsme se i dalšího Maxova pokračování

Díky tak velikému úspěchu se o dva roky později na herním trhu objevuje pokračování Max Payne 2: The Fall of Max Payne. V druhém díle byly všechny Maxovi činy z dřívějška odpuštěny, a tak se vrací k policii. Opět se dovídá o divných věcech. V městě zuří válka mezi newyorskými gangstery a ruským mafiánem Vladimirem Lemem, jenž je Maxův přítel. Max je tak zapleten do dalších průšvihů. Mezitím zjišťuje, že Mona Sax, která údajně zemřela, než zabil ředitelku drogové společnosti, žije. Max se do Mony zamiluje a dále zjišťuje, co je Vladimir zač. Po všech těch přestřelkách a po vraždě jeho kolegyně detektivky Wintersonové se Max za pomoci Mony vydává do Vladimirova sídla, kde se společně prostřílejí až k Vladimirovi. Jenomže zde nastává krutá situace, v níž Mona zradí Maxe a přistupuje k Vladimirovi, který ji stejnak po chvilce zastřelí, a jakmile se po něm Max vrhne, odpálí detonační systém v budově. Vladimír uteče do střešní kopule, kam se opět musí Max prostřílet. Po krátké přestřelce se Vladimir propadá kopulí s železnou konstrukcí do mramorového sálu. A tím končí příběh našeho šíleného hrdiny Maxe. I když ne tak docela, jelikož se brzy dočkáme třetího pokračování, na němž právě pracuje Rockstar Games.


Max Payne 2 Max Payne

 

Dále následuje příběh Alana Waka

Remedy se opět rozhodli, že vytvoří další novou hru s dramatičtějším příběhem, a tak se v roce 2005 pustili do vývoje hry zvané Alan Wake. Hra byla ve vývoji pět let, takže se v obchodech objevila teprve v květnu roku 2010, a to pouze pro konzoli Xbox 360. Tímto ale vše nekončí, jelikož vývoj pokračoval dál a tvůrci hru překonvertovali do PC verze, která byla vydána letos v únoru. V příběhu je vaším úhlavním nepřítelem tma, proti němuž je třeba použít jedinou zbraň, čímž je světlo. Při bojích tedy budete nejvíce používat pouze baterku, s níž dokážete likvidovat veškerá temná stvoření, která po vás půjdou. Všechno to začíná tím, že se Alanovi neustále zdávají velmi temné noční můry, o nichž začne psát ve své knize, jež se stane bestsellerem. Najednou při cestě do chaty v přírodě, kde si chce odpočinout od rušného města a ztráty své přítelkyně, zjišťuje, že se ocitá v ději, který on sám napsal ve zmiňované knize. Recenzi k této hře v PC verzi si můžete přečíst ZDE.


Alan Wake Alan Wake

 

Aby to nebylo mále, zde je další Alanův příběh

Stejně tak byla v únoru letošního roku do světa vypuštěna hra Alan Wake’s American Nightmare, kterou si však mohou zahrát pouze majitelé Xboxů. Hra je pouze ke stažení na Xbox Live Arcade. Především bych měl upozornit, že se nejedná o žádné pokračování předchozí hry, ale o samotnou menší kapitolu. Tentokrát se autoři více zaměřili na pořádnou akci, takže zde budete moci využít mnohem více zbraní, jako jsou například samopaly a brokovnice. Jistě jste si někteří i všimli úvodního obrázku, kde Alan drží v ruce nastřelovač hřebíků, tudíž zajímavých hraček pro větší zábavu bude zajisté více. V příběhu postupem času Alan zjišťuje, že se ocitá ve scénáři k jedné z epizod pořadu Night Springs, jehož je Alan nečekaně autorem. Snad se i této americké noční můry dočkáme i v PC provedení.

Alan Wake: American Nightmare

 

Komentáře