SCS Software – jedno ze slavných českých studií

SCS Software
Rádi byste někde v divočině ulovili pořádného jelena nebo toužíte jezdit s kamiónem po celé Evropě či v Americe? Pak vám zde mohu představit českou společnost SCS Sfotware, jež se zabývá takovýmito hrami a mnoha dalšími.

 

Budiž SCS Software

Studio SCS Software bylo založeno v roce 1997 Pavlem Šeborem, jenž je pořád jeho leaderem stále toto studio vede k úspěchu, především díky sériím zaměřeným na řízení velkých tahačů. Zpočátku toto studio vyvíjelo hry na klíč pro distributory, kteří jim zadali námět. Ten si vývojáři zdokumentovali a následně se s vydavatelem dohodli, co a jak provedou. Pak se mohli vrhnout do tvorby požadované hry, na níž většinou neměli tolik času a museli ji mít do půl roku hotovou.

 

Ocean diving adventure Duke nukem: Manhattan project

 

 

 

Začátky byly velmi obtížné

Po nějakém čase se studio postavilo na své vlastní nohy a první hrou, kterou studio vyvíjelo samotné, se stala Rocky Mountain Trophy Hunter 3, jež se v obchodech objevila v srpnu roku 2000. Podařilo se prodat přes sto tisíc kopií jejich prvního vlastního titulu, stavěném na rozšířeném enginu Sunstorm STE. Velký pokrok však nastal, když se chlapci z SCS Software pustili do vývoje jejich vlastního enginu, který dodnes využívají ve všech jejich hrách, a tím je engine Prism3D, jenž se poprvé objevil v jejich hře Shark! Hunting the Great White, kterou si hráči mohli zahrát začátkem roku 2001. Koncem tohoto roku se také mezi námi objevil první díl oblíbené série Hunting Unlimited, jenž se dočkal několika dalších pokračování. S enginem Prism3D se tak v květnu roku 2002 vrací na scénu starý známý Duke Nukem s podtitulem Manhattan Project v původním provedení plošinovky, na jehož vývoji se podílelo studio Sunstorm Interactive.

 

18 wheels of steel Rocky mount trophy hunter 3

 

 

 

Přichází první vlastní hra

Velký úspěch nastává o měsíc později, když SCS Software dokončuje jejich první simulátor zaměřený na jízdu s kamiónem, a tím je Hard Truck: 18 Wheels of Steel, kde mají hráči tu čest sednout za volant osmnácti kolových kolosů a převážet náklady různého typu po dlouhých a únavných cestách. Na projektu také spolupracovalo studio Sunstorm Interactive. Není ani divu, že se hráči díky tak velkému úspěchu dočkali i dalšího pokračování 18 Wheels of Steel: Across America, vydaném v září roku 2003. Od té doby se 18 Wheels of Steel stal oficiálním názvem této série plné dlouhých kolosů. Posledním dílem je 18 Wheels of Steel Extreme Trucker 2, jenž se objevil v pultech obchodů v lednu loňského roku.

 

Chcete řídit nebo střílet?

Mezitím se také mezi námi objevili další dva díly Hunting Unlimited 2 a 3, vydané v roce 2003 a 2004, kdy měli opět hráči možnost ulovit si nějakou tu trofej od jelenů přes losy až po medvědy. V této sérii má hráč možnost prohlédnout si lesní krajinu Spojených států a Kanady, samozřejmě časem i zavítá do Afriky podívat se na slony a lvy. Toho roku vychází i 18 Wheels of Steel: Pedal to the Metal. Dalšího roku si však dali vývojáři od lovu pauzu, právě totiž vydávali další díl osmnáctikolek, 18 Wheels of Steel Convoy, kde máte možnost potkat na silnici mnohem více tahačů a tím pádem sestavit konvoj.  V tomto roce se také objevuje další dílo v podobě digitální distribuce, OceanDive – Ocean Diving Adventure, což je jakýsi 3D screensaver, ale také i hra, v níž zavítáte do hlubin moře a vydáváte se tak do jejich zkoumání. Tento projekt vznikl především za účelem zkoumání pixel shader efektů.

 

18 wheels of steel: Convoy Hunting unlimited 3

 

 

 

Projedeme se i autobusem

V roce 2006 vydává studio hned tři hry. První hrou je Deer Drive, vydaná v dubnu, kde hráč opět vyráží na lov divoké zvěře. V srpnu SCS Software vypouští další hru 18 Wheels of Steel Haulin’, v níž si hráč vyzkouší nejen řízení těžkých tahačů, ale také využije svých obchodních zkušeností. Samozřejmě se také vydáváme na lov s Hunting Unlimited 4. Jenomže dalšího roku se vývojáři rozjeli ještě více a vypouští mezi hráče další čtyři jejich výtvory. Nejdříve se k prodeji dostává Bus Driver, který tentokrát nabízí hráčům usednout za volant autobusu a převážet lidi po atraktivním městě na různých linkách, kde musí především dodržovat jízdní řád, ale hlavně dopravní předpisy a také dbát na spokojenost a zdraví pasažérů. Dalším jejich dílem je TruckSaver, což je opět 3D screensaver ze světa osmnáctikolek. Stejně tak se stává tradicí SCS Software i lov divoké zvěře, takže není divu, že vydávají další loveckou simulaci Hunting Unlimited 2008. Ke konci roku 2007 se fanouškové velkých kolosů dočkávají 18 Wheels of Steel American Long Haul.

 

Euro Truck Simulator Hunting unlimited 2010

 

 

 

Všude dobře, doma nejlíp

Následující rok nebyl sice na hry natolik bohatý, ale opět se vývojáři dočkali velkého úspěchu, když vydali Euro Truck Simulator, v němž jsme se mohli prohánět v kamiónech napříč střední a západní Evropy. Samozřejmě zde nesměla chybět ani Česká republika. Ještě předtím jsem se také nečekaně dočkali dalšího lovu v Hunting Unlimited 2009. Dokonce i v roce 2009 byly vydány pouze dvě hry. Tou první je18 Wheels of Steel Extreme Trucker, který virtuálním řidičům nabízí převoz nadměrných nákladů v různých nepříznivých podmínkách. Opět i v tomto roce lovíme v Hunting Unlimited 2010.

 

Přiklonili jsme se k tomu řízení

Rokem 2010 začíná éra, kdy se SCS Software zaměřuje pouze na simulátory s kamióny.  Začátkem tohoto roku spatřili světlo světa hned dvě sobě podobné hry German Truck Simulator a UK Truck Simulator. Jak už jejich názvy napovídají, hráči se mohou prohánět buďto v Německu nebo ve Velké Británii. K dispozici jsou tahači sedmi velkých Evropských výrobců. V loňském roce jsme měli tu čest opět převážet nadměrný náklad v 18 Wheels of Steel Extreme Trucker 2. Své řidičské zkušenosti v parkování a různém manévrování jste také mohli vyzkoušet v Trucks & Trailers. Jde vám to lépe s volantem vlevo nebo vpravo? Přesvědčit se můžete sami v několika výzvách. I letos se nám do rukou dostává další hra plná výzev, a to Scania Truck Driving Simulator, v níž musíte nejprve absolvovat několik zkoušek v parkování a různém manévrování, abyste dostali licenci k řízení tahače. Pak se teprve můžete vydat na přepravu zboží.

 

Bus driver Euro truck simulator 2

 

 

 

Těšíme se na další díla

A jak to vlastně letos dopadne? Dočkáme se ještě další hry? Jak jste si již mohli všimnout, u SCS Software není zvykem vydávat pouze jednu hru v roce. Této tradice se samozřejmě hodlá držet nadále, jelikož v září bychom se měli dočkat dalšího pokračování přepravy zboží po Evropě, tedy očekávané hry Euro Truck Simulator 2, která bude jistě úspěšná a velmi oblíbená jako ostatní hry od chlapců z SCS Software.

 

Seznam všech her:

Rocky Mountain Trophy Hunter 3 (2000)
Shark! Hunting the Great White (2001)
Hunting Unlimited (2001)
Duke Nukem: Manhattan Project (2002)
Hard Truck: 18 Wheels of Steel (2002)
18 Wheels of Steel: Across America (2003)
Hunting Unlimited 2 (2003)
Hunting Unlimited 3 (2004)
18 Wheels of Steel: Pedal to the Metal (2004)
OceanDive – Ocean Diving Adventure (2005)
18 Wheels of Steel Convoy (2005)
Deer Drive (2006)
18 Wheels of Steel Haulin’ (2006)
Hunting Unlimited 4 (2006)
Bus Driver (2007)
TruckSaver (2007)
Hunting Unlimited 2008 (2007)
18 Wheels of Steel American Long Haul (2007)
Hunting Unlimited 2009 (2008)
Euro Truck Simulator (2008)
18 Wheels of Steel Extreme Trucker (2009)
Hunting Unlimited 2010 (2009)
German Truck Simulator (2010)
UK Truck Simulator (2010)
18 Wheels of Steel Extreme Trucker 2 (2011)
Trucks & Trailers (2011)
Scania Truck Driving Simulator (2012)
Euro Truck Simulator 2 (bude vydáno – 2012)

Kompletní seznam všech her, na nichž se i studio částečně podílelo, naleznete ZDE.

 

Komentáře