Studio GSC zavřeno, S.T.A.L.K.E.R. 2 zrušen!

Studio GSC zavřeno a S.T.A.L.K.E.R. 2 zrušen

Ano je to tak. Mnozí fanoušci předchozího dílu S.T.A.L.K.E.R. jsou určitě nyní velmi zklamání. Před několika dny se totiž po internetu začaly šířit informace o tom, že vývojářské studio GSC, které mělo na starosti vývoj pokračování  -  S.T.A.L.K.E.R. 2, ukončuje svou činnost, takže se zastavuje i práce na hře.

Je to opravdu konec?

Prvním zdrojem těchto informací byl ukrajinský server UkraNews, kde se objevily zmínky o tom, že studio GSC zavírá jeho majitel Sergei Grigorovič. Pro fanoušky je to opravdu veliká pohroma, ale pro 40 – 50 zaměstnanců, kteří přijdou o svojí práci, je to ještě horší. Výplaty by měly být zaručeny do února. Tohle všechno ihned začaly vyvracet příspěvky přidané na oficiálním Twitteru, avšak brzy bylo vše smazáno a objevila se zpráva: „Žádné PR, GSC zavírá“. Jenomže stále se na internetu spekulovalo, zda se nejedná o pouhou novinářskou kachnu. Nikde se tehdy totiž  neobjevilo žádné oficiální oznámení.

Den poté zveřejnil Sergei Galenkin z 1C na svém blogu zprávu: „GSC je zavřeno, je to potvrzeno. Tým je prakticky rozpuštěn, zůstává jen několik lidí. Stalker 2 je zrušen.“  Tato informace definitivně vyvrátila všechny spekulace. Avšak mimo majitele zatím GSC situaci nekomentovalo žádnou oficiální cestou.

Studio se nám ozvalo

Prohlášení jsme se od vývojářů dočkali, avšak pouze na Twitteru. „Uděláme vše, co je v našich silách, abychom mohli s vývojem pokračovat. Každopádně nic není v tuto chvíli jisté.“ Takto byli fanoušci utěšováni. „Naše stránky budou nadále pokračovat společně i s fórem a technickou podporou. Stejně tak bude pokračovat i obchod, dokud se neprodají poslední kusy.“  Je nám tedy jistě jasné, že toto není dobrá zpráva, i když stále nebyla situace řádně vysvětlena. Zatím to vypadá, že ani vývojáři sami nevědí,  jak se s touto událostí vypořádat. Nejspíš se tedy můžeme se studiem GSC pomalu rozloučit.

Studio GSC zavřeno a S.T.A.L.K.E.R. 2 zrušen

Důvod zániku stále není znám

Na internetu již koluje mnoho důvodů, proč studio ukončilo svoji činnost. Většina zdrojů tvrdí, že Grigorovič nebyl s kvalitou hry příliš spokojený, i když se na druhou stranu řekl, že se ve hře objevilo mnoho velkých vylepšení oproti předchozímu dílu. Podle Galenkina bylo důvodem této nepříjemné události to, že se hra vyvíjela pouze pro PC, protože nedošlo k dohodě s vydavateli na konzole. Studio prý také nemělo finanční prostředky na vydání svépomoci. Jinde se zase praví, že za to vše může ukrajinské zákonodárství, které prý dokonce na studio příliš tlačilo. Přesný důvod zániku však není dosud znám.

 

Dočkáme se někdy hry S.T.A.L.K.E.R. 2?

Jak nakonec vývoj Stalkera 2 dopadne, můžeme prozatím jen hádat. Pokud s tím opravdu studio GSC sekne, existují možnosti, že by se hry mohl ujmout někdo jiný. Jenomže teď také zaleží na tom, jaké je stádium vývoje, přístupnost enginu, finanční náročnost a mnohá další stanoviska.

 

Komentáře