Alan Wake’s: American Nightmare – počítačové strašení

Alan Wake's: American Nightmare
Alan Wake je zpět a má pro nás nový příběh, který nás opět zavede do boje mezi světlem a tmou. Po vydaní na konzole, se nyní dočkávají hry také PC hráči. Zhasneme světla, odskočíme si kvůli nebezpečným situacím a jdeme na to!

To už není všemu konec?

Je to tady zas. Noční můry jsme se po dohrání hlavního dílu nezbavily. Kde je má baterka? Opět se náš hlavní hrdina Alan musí pustit do boje proti temnotě, která vás chce pohltit. My se však nebojíme. Po probuzení se objevujeme v malé rokli, kde vidíme zbytky zničené chatky z hlavního dílu, která se tak krásně a malebně vystavovala na ostrůvku. Procházíme o kousek dál a nacházíme naší nejdůležitější věc ve hře a tou je baterka, která je zdrojem světla. A o kus dál naše první zbraň a tou je pistole. Po malém tutoriálu, který nám ukáže jak se máme hýbat a vyhnout se útoku nepřítele, se přesouváme na první větší lokaci. Tou je malý motel, který naleznete kolem skoro každé americké silnice. Náhle však zjišťujeme, že tma je nám v patách a drží se nás zuby nehty.

Alan Wake’s American Nightmare - recenze Alan Wake’s American Nightmare - recenze

Po chvíli utíkáme a kličkujeme mezi monstry a běžíme co nejrychleji k většímu zdroji světla, kterým je právě motel, neboť občas nejlepší šancí na výhru je útěk. U motelu nacházíme naší první spřízněnou duši. Po pár dialozích se snažíme dostat na observatoř, kde hrdina světla získá potřebné informace k boji s temnotou. Ale zjišťujeme, že nemáme vše potřebné a po tvrdém boji v letním kině se objevujeme opět na začátku hry. Vrátili jsme se v čase, ale většinu si pamatujeme a stejně tak si nás pamatují i všichni ostatní. Můžeme se tedy s nim domluvit, že kdyby se čas opět opakoval (jakoby jsme nevěděli že bude) se domlouváme, aby nám pomohli připravit potřebné věci na usnadnění postupu vpřed.

Alan Wake’s American Nightmare - recenze Alan Wake’s American Nightmare - recenze
Po další prošlé hře se opět nacházíme na úplném začátku, ale už víme co nám chybí a tak doufáme, že se čas opakoval již naposledy. Vše je pro nás přichystané a máme vše pro boj s temnotou, již vede vaše temná polovička, pan Scratch. A jestli vyhrajete, to už záleží pouze na vás a vašich schopnostech. Světlo budiž vaší zbraní a úkrytem.

Datadisk

Tato samostatně hratelná hra je právoplatně brána za datadisk. Autoři si vystačili pouze se třemi lokacemi a pár zbraněmi. Během hraní narážíte na staré známé útržky z knihy, která doplňuje příběh samotný. Díky sbírání těchto útržků si můžete odemknout nějakou tu zbraň, která je mnohem smrtelnější než ty, které potkáte běžně. Pistole, samopal, automatická brokovnice, světlicová pistole. Dokonce narazíte na hřebíkovací pistoli, která sice není moc efektivní, ale kdo by neodolal si z ní vystřelit alespoň jednou.

Alan Wake’s American Nightmare - recenze Alan Wake’s American Nightmare - recenze
Úkoly jsou jednoduché a vždy vás k němu dovede ukazatel. Některé jsou pestré a doprovázené pěknou hudbou nebo nějaký efektem v podobě zřícení satelitu. Nicméně již po první hře se vám zkazí nálada právě tím, že ve své podstatě začínáte opět nanovo, jen s trochou upravenými úkoly. Jediné co vás pak už drží u hry je touha dohrát ji a zjistit co se na konci vlastně stane. Lokace jsou celkem rozmanité a na datadisk i docela rozlehlé, i ke splnění úkolu vám stačí pár metrů čtverečních.

Po dokončení hry si můžete zapnout arcade mod, což je mod, kde odoláváte vlnám nepřátel a snažíte se co nejdéle přežít. To vám hratelnou dobu zvedne o pár hodin.

Nicméně co se týká strašení je hra pořád na úrovni, že se moc nebojíte. Pokud se chcete opravdu bát, doporučuji vám si zahrát hru Aliens versus Predator 2 z roku 2001.

Hodnocení redakce

(8/10)

Komentáře