ArmA 3 – boj ve skutečném prostředí

Arma 3

Nedávno jsme vám tu představovali nový díl vojenské simulace ArmA 3, na němž pracuje Bohemia Interactive studio zaměřené především na válečné simulátory, jejichž sláva začala ihned po vydání předchůdce ArmA série hry Operation Flashpoint. I ten můžeme do série zařadit vzhledem k tomu, že po vydání nové OFP verze 1.99, byla hra přejmenována na ArmA: Cold War Assault.

K vojenskému simulátoru je třeba reálná krajina

Jak je u hochů z Bohemia Interactive studia zvykem, rádi se vyřádí na tvorbě map, jejichž terén můžete porovnávat s opravdovými lokacemi. Skoro všechny jejich mapy byli vytvořené podle skutečného terénu mimo ty malé, i když je možné, že se nějakým místem tvůrci inspirovali. Ještě než se podíváme na zoubek ostrova Limnos, kterého se dočkáme v ArmA 3, si trochu připomeneme i ostatní lokace v předchozích dílech.

 

Everon Everon v reálu

 

 

Všechno to začalo na ostrově Everon

Prvním ostrovem, na kterém se začalo v Operation Flashpoint bojovat, je Everon. V reálném světě tento ostrov naleznete na chorvatském pobřeží pod názvem Otok Krk (mapa). Tento ostrov vám možná nic neříká stejně jako ty další, ale určitě se mezi vámi najdou cestovatelé, kteří navštívili zříceninu hradu Helfenburk. Hrad se nachází v jižních Čechách asi 7 km západně od městečka Bavorov. Navštívit ho můžete i na Everonu.

 

Helfenburk Helfenburk v reálu

 

 

Malden se stal základnou NATO

Pokud byste se vydali od tohoto ostrova podél pobřeží směrem na jih ke Středozemnímu moři, narazíte na řecký ostrov Nisos Lefkada (mapa), podle něhož byl vypracován ostrov Malden. Vedle tohoto ostrova se ve hře směrem na východ nachází ostrůvek s americkou výcvikovou základnou, který taktéž vedle něj v opravdovém světě naleznete. Jmenuje se Maganisi. Menší poznámka pro ty, kteří si toho nevšimli, ale to jsou většinou jenom ti, kteří OFP spustili párkrát. Ostrov Desert Island je úplně stejný, jako ten s výcvikovou základnou, akorát je z něj odstraněna vegetace a objekty, stejně tak je i změněna povrchová textura.

 

Malden Malden v reálu

 

 

Kolgujev, sídlo ruského generála

Povrch ruského ostrova Kolgujev, na němž sídlil generál Guba se překvapivě také nachází v teplé oblasti. Určitě někomu z vás něco říká název Tenerifé (mapa). Pokud ne, podívejte se na Kanárské ostrovy. A teď si mnozí říkáte, že na ostrově, kde jste ve hře válčili a byla zde zima, jste si krásně užívali sluníčka a moře.

 

Kolgujev Kolgujev v reálu

 

 

Převrat na Nogově

Pokud byste v atlasu hledali Kolgujev či Malden, určitě na ně narazíte. Kolgujev se nachází v Barentsově moři a Malden se vyskytuje kdesi v tichomoří. Povrch ostrova Nogova si autoři vymysleli, ale i tak do něj vložili kapku reality. Vesnice a města jsou pojmenována podle lokací. Mezi nimi se například nachází Petrovice, Mokrá Vrata, Trosky, Davle, Lipany, Dolina a další.

 

Nogova

 

 

Tropické Sahrani

Pro ArmA: Armed Assault byl vytvořen ostrov Sahrani, jehož jižní část je zpracována nejspíš podle ostrova Flores, jenž se nachází v Atlantském oceánu. Jeho geografická podoba není zcela shodná jako ve hře, ale je to nejpravděpodobnější místo, podle něhož je ostrov Sahrani vytvořen. Na internetu se diskutuje o tom, že jeho strany jsou převráceny.

 

Jižní část Sahrani Sahrani v reálu

 

 

Chernarus – i naší krajinu postihla válka

V ArmA 2 se bojuje v lokalitě námi nejbližší. Mapa Chernarus je totiž vytvořena podle oblasti mezi městy Ústí nad Labem a Děčínem podél řeky Labe. Řeku však ve hře nenaleznete, ta je nahrazena mořem. Názvy obcí jsou vymyšlené. Jeden z fanoušků jirka.maso se vydal do okolí Chernarusi, kde udělal několik fotek, s nimiž můžeme porovnat screenshoty ze hry. Mapa Takistan je vytvořena podle povrchu v Afghánistánu.

 

Chernarus Chernarus v reálu
Cukrak Cukrak v reálu

 

 

Řecký ostrov Limnos s nejkvalitnějším zpracováním

Dalším místem, kde se bude odehrávat další konflikt ArmA série je řecký ostrov Limnos s rozlohou více než 400 km2. Stejně tak jako Chernarus bude ostrov kvalitně zpracován podle satelitních snímků. Vývojáři si i na ostrov Limnos udělali výlet a jejich hlavním nástrojem byl foťák, pomocí něhož si nafotili krajinu, aby ve hře vypadala co nejreálněji. Bohužel na některá zakázaná místa se nedostali. Jeho krajina je velmi pestrá od písečných pláží až po vysoké kopce a stejně tak od malých vesniček až po vojenské základny. Nebude zde chybět ani zdejší elektrárna. Limnos má být ve hře zpracován v co nejvyšších detailech, tudíž porovnání hry s realitou bude velmi shodné.

 

Limnos Limnos

 

 

Řekové protestují

Proti tomu, že se má stát ostrov skutečným bojištěm ve hře, bohužel Řekové protestují. „Nemůžeme pochopit, že náš ostrov, jenž je místem klidu a míru, se změní v prostředí boje a násilí“, řekl Antonis Hatzidiamantis, nejvyšší představitel Limnosu. Řekové se hlavně obávají, že jejich turistická oblast bude po vydání hry méně oblíbená. Podle místních ArmA 3 škodí reputaci jejich ostrova a zemi.

Jsou tu však i politické důvody tohoto protestu. „Naším národním zájmem je, aby některé oblasti na ostrově zůstali skryté, ale ve hře jsou vyobrazeny v nejvyšších grafických detailech.“, uvedl šéf místní rady Kostas Adamidis. Další úředník se zmínil o tom, že ostrov je blízko tureckým hranicím, vztahy těchto zemí jsou velmi napjaté. Turecku budou odhalena skrytá místa, což by mohlo vyvolat problémy.

V příběhu mají speciální síly NATO zničit nepřátelskou továrnu, jež je ve skutečnosti místní továrna PPC (DEI).

 

Limnos Limnos

 

 

Snad vše dobře dopadne

Na jednu stranu mají Řekové pravdu. Chtějí svojí zemi chránit a nemají zájem o to, aby jejich tajná místa byla takto ve hře prozrazena. Ovšem z turistického hlediska to vidím tak, že návštěvnost ostrova by se mohla zvýšit. Určitě by se našlo mnoho fanoušků, kteří se rádi podívají na krajinu, na níž se například proháněli tankem. I já bych měl o návštěvu tohoto ostrova velký zájem a rád bych osobně okolí porovnal se hrou.

Komentáře