Blacklight: Retribution – užijte si pořádný sci-fi masakr

Blacklight: Retribution

Po loňském vydání FPS akce Blacklight: Tango Down, jež se nedočkala příliš dobrého ohlasu a stala se tak propadákem, se brzy můžeme dočkat dalšího pokračování Blacklight: Retribution. Otázkou však je, zda nebude toto pokračování následovat svého předchůdce. Snad už šli tvůrci ze studia Zombie tou správnou cestou.

Oceníme dobře tuto těžkou práci?

Stejně jako v předchozím díle se bude v tomto pokračování stále bojovat ve futuristickém sci-fi prostředí. Aby hra po sobě sklízela alespoň nějaký ten menší úspěch, musí autoři na svém projektu pořádně zapracovat. A to také vývojáři tvrdí. Na vývoji hry totiž těžce dřou s láskou a především s podporou a díky pozitivním ohlasům fanoušků i médií. Věří tedy, že se jejich práce vyplatí. Hráči tak mají očekávat velký počet novinek, které hru oproti předchozímu dílu zcela promění.

Blacklight: Retribution - užijte si pořádný sci-fi masakr Blacklight: Retribution - užijte si pořádný sci-fi masakr

Očekávejme mnoho novinek

První takovouto velkou novinkou je získávání zkušeností a vylepšování vlastností své postavy, což je už dnes ve FPS akčních multiplayerových hrách docela běžné. Ale zde se opravdu hodně blížíme ke klasickému RPG stylu, jelikož se v Retributionu vyskytuje rozsáhlý strom zkušeností a schopností. Zkušenosti získáte snadno během boje a plnění různých úkolů, přičemž budete obdaření speciálními body, za něž si pak můžete pořizovat různé schopnosti. Nebude zde chybět ani postupné odemykání zbraní a vůbec celé výzbroje.

Pohrajte si se svojí hračičkou

Samozřejmě si budete moci své zbraně vylepšovat a montovat na ně různá příslušenství jako jsou tlumiče, hledí a další. Vlastně dnes je to u takovýchto akčních her běžná věc. Teď už se s vylepšováním zbraní setkáváme u skoro každé hry, a proto je jasné, že tento prvek nesmí samozřejmě chybět ani zde, tak šup sem s ním. Když jsme u toho vylepšování, na internetu se můžete dozvědět i o tom, že můžete vylepšit svoji primární zbraň, na níž se nebudete dívat jako na pouhou pistolku, ale po velké proměně vám bude spíše připomínat bojovou pušku. Uznejte však, že se takto stane hra velmi nevyváženou, pokud budete mít velmi rozsáhlé možnosti vylepšení svých zbraní. Jen si představte začínajícího hráče, který se utká se zkušeným protivníkem, který už hru hraje nějakou dobu, stejně tak je to poznat na jeho výzbroji. Jistě se tak stává snadným cílem. Uvidíme tedy, co vývojáři splácají. Snad to nebude tak hrozné. S vylepšováním své zbraně si jistě vyhrajete, jelikož budete mít mnoho možností, které vám dovolí si pohrát i s jejím vzhledem.

Blacklight: Retribution - užijte si pořádný sci-fi masakr Blacklight: Retribution - užijte si pořádný sci-fi masakr

Až vyrostu, chci být…

Když už Blacklight: Retritubion srovnáváme s ostatními střílečkami, musíme se zmínit o jednom menším rozdílu. Většinou než zahájíte hru, si zvolíte roli neboli class, podle něhož máte určité schopnosti a někdy i výzbroj. Zde si ale roli vytvoříte sami dle vlastní vůle, přičemž si vytvoříte kombinaci různých schopností. I tak musíte očekávat nějaká omezení. Například rozhodnete-li se pro těžkooděnce s tunami výstroje na sobě a s velkou zbraní, musíte počítat s tím, že bude váš pohyb velmi omezen a nebudete moci běhat tak snadno jako například neviditelný, lehce vystrojený sniper.

Přivolejte si posilu

A stejně tak, jako to dnes bývá v Call of Duty, budete moci během boje po úspěšných činech využívat různých zvýhodnění. Například si můžete na vámi určené místo povolat mechanoida, do něhož nastoupíte, a pak už nezbývá nic jiného, než napáchat velký nepořádek a s nikým se nepárat. Aby to nebylo všechno, můžete si svůj užitečný stroj vylepšovat, třeba ho vyzbrojte raketami a neustále ruinujte své nepřátele. Počítejte s tím, že to není jediná výhoda, kterou v této hře získáte. Jistě si vystačíte i s leteckým úderem a dalšími dárečky nachystanými pro vaše protivníky.

Blacklight: Retribution - užijte si pořádný sci-fi masakr Blacklight: Retribution - užijte si pořádný sci-fi masakr

Pro všechny zdarma, tak neváhejte

Díky enginu Unreal Engine 3 vypadá grafické zpracování hry velmi dobře, i když není to nic pokrokového, ale co bychom si mohli přát, když si Retribution můžeme pořídit všichni, a to zdarma. Přesně tak, jedná se o free-to-play hru, takže stačí jen stáhnout a hrát. Ovšem pokud si připlatíte, jistě se dočkáte několika zvýhodnění a nějakých předmětů, jenž nejsou free hráčům dostupné. Ještě bych zde mohl zmínit, že hra podporuje DirectX 11.

Už to brzy vypukne

Od 10. listopadu probíhá beta test, který je rozdělen do několika etap. V současné době je už beta v třetí fázy, která má trvat rovné dva týdny. Dokonce se dočkáme i veřejné bety, avšak její přesný termín není stanoven. Zda to bude hned po čtrnácti dnech, se ještě neví. Plná verze by se měla mezi námi objevit ještě snad do konce roku. Pokud ne, tak si této sci-fi akce určitě užijeme již začátkem příštího roku. To už není tak dlouhá doba.

Komentáře