Bude FIFA 12 nejpropracovanější fotbalový simulátor?

FIFA 12

EA Sports a FIFA, několik názorů, několik odpůrců, nespočet fanoušků, ale především kvalitní boje s konkurenčním KONAMI a jejich Pro Evolution Soccer. Je známo, že tyto dvě studia se již několik let snaží svým příznivcům dát co nejlepší pocit ze hry fotbalových simulátorů.

Z hlediska fanoušků si myslím, že každý člověk, který jednou zkusí jednu z výše zmíněných her, zkusí i tu druhou. Zatím převažují spíše fanoušci simulátoru EA. Obě studia do své práce dávají vše, což vždy vede ke skvělé pecka, jež své fanoušky zabaví na mnoho měsíců, stále je totiž co hrát.

Ale pojďme se podívat na hru FIFA 12. EA se snažila již v minulých ročnících stále zlepšovat své enginy, což zlepšovalo inteligenci hráčů, propracovanost akcí, do niž můžeme zahrnout střely, přihrávky, souboje apod.

FIFA 12 FIFA 12

Hlavní změnou ve FIFA 12 bude Player Impact engine, který bude klást velkou pozornost na souboje jednoho proti jednomu, pády, skluzy atd.. Podobný engine je použit i u NHL. Jde vidět, že se EA snaží dát uživatelům co nejreálnější pocit ze hry a rok od roku zlepšuje své výkony. Minulý díl, který byl nazván FIFA We are 11 byl z tohohle pohledu pouze animovaný, nyní jsou kolize vypracovány do nejmenších detailů, vše bude probíhat v reálném čase, bude se odvíjet od váhy, výšky a rychlosti obou hráčů, místa a směru zásahů a o zbytek se již postará fyzika. Nastřelení protihráče míčem bude tedy protihráče opravdu bolet. Nespokojenost v podobě nepropracování detailů je tedy doufejme pryč.

Pokrok bude také znát na vedení míče, bude tedy snadnější míč udržet, bránit před soupeřem či soupeře jednoduše obejít, samozřejmě to nebude tak jednoduché u hráčů s malým overalem. I inteligence vašich protivníků a hráčů, které zrovna neovládáte bude růst. Budete se moci těšit na nádherné pasy, náběhy do ulic, hledání volného prostoru a další vlastnosti, které přidají na kráse. Konečně jsme se dočkali i k propracovanějším zraněním, které si hráč může přivodit i sám. Třeba špatným došlápnutím si lze vyvrtnout kotník.  I animace po zranění bude reálnější. Hráči se nebudou držet jen za jednu část těla, jak tomu bylo doposud, ale přímo postiženého místa. Bohužel (nebo bohudík) se nebudeme setkávat se simulováním, které je v reálném fotbale docela časté. Nové funkce gólmanů jsou samozřejmostí a můžeme se tak těšit na jejich akčnější zákroky, rychlejší reflexy a inteligentnější přemýšlení třeba při přečíslení dva na jednoho.

FIFA 12 FIFA 12

Novinkou je také nový Football club, který se bude zaměřovat na statistiky jak v online, tak v offline hraní a propojovat tak nespočet hráčů po celém světě. Je tedy otázkou, jak hráči dokáží přijmout tuto novou vychytávku a jak sama bude fungovat.

Pro fanoušky Manchesteru United a hlavně jejich útočníka Wayne Rooneyho si EA Sports připravila překvapení v podobě transplantace vlasů, kterou hráč nedávno podstoupil. Mnoho lidí se také ptá, koho v letošním ročníku uvidíme na obalech originálních dílů. Podle zpráv se můžete těšit na již standardního Wayna Rooneyho, Jacka Wilshera, Xabiho Alfonsa, Gerrarda Pique, ale také nové talenty Philippa Mexése, Rafaela Marqueze či Matse Hummelse. Možná zklamáním pro české hráče bude absence české ligy a národního týmu. Věřím, že většina hráčů již o tomto problému slyšela, ale pro zbytek si můžeme tento zásadní problém zopakovat. Fotbalová asociace České republiky totiž požadovala nesmyslné finanční požadavky pro zkopírování a zařazení českých hráčů do nadcházejícího dílu. Dokonce bylo sepsáno několik petic ze strany hráčů, kteří protestovali proti tomuhle kroku a požadovali uskromnění asociace. Sami doposud nevíme, jak tohle všechno dopadne a jestli se pobočka EA Sports s asociací domluví.

Hlavní novinkou je však skloubení PC a konzolové verze v jednu, tentokrát se mohou PC hráči těšit na mnohé vychytávky převzaté z konzolí, tedy snadnější taktické řešení při obraně i útoku, lepší individuální útoky, souboje atd. Měl by být také aktualizovaný doprovodný komentář komentátorů, jež rozšíří nové hlášky. Těšit se můžete také na nového anglického komentátora. Hrát se bude také na pár nových stadiónech. Na kterých? To zatím nebylo zveřejněno.

FIFA 12 FIFA 12

Pro hráče multiplayeru  mám také jednu dobrou zprávu. V dílech, které doposud vyšly, jste se nejdříve museli připojit k oponentovi a až poté si vybrat tým. Jistě znáte hrstku lidí, kteří bez Barcelony, Realu Madrid či Manchesteru United nedali ani gól. Tentokrát se půjde pozpátku.

I když bude mít FIFA 12 možnost získat ocenění hra roku,  bude to mít velmi těžké třeba v konkurenci Call of Duty: MW3 či PES 2012. Demo si budeme moci stáhnout již 13. září, na plnou verzi si pak budete muset počkat do 28. září.

 

Komentáře