Carrier Command: Gaea Mission

Po několika letech vývoje máme konečně tu možnost zahrát si remake legendární hry Carrier Command z roku 1988, na kterou si ještě několik málo čtenářů možná pamatuje. Tentokrát si můžeme hru zahrát v novém provedení od vývojářů z Bohemia Interactive, kteří ji konečně před několika dny pustili do světa. Hráči tak mají možnost vyzkoušet si mix akční hry a strategie.

 

Legenda se vrátila

O hře Carrier Command: Gaea Mission jsme se mohli dovědět již v srpnu roku 2008, kdy byla vypuštěna zpráva o jejím vývoji, jenž si také prošel mnoha odklady a dalšími nepříjemnostmi. Dokonce jsme se jednou mohli na webu dočíst, že byl vývoj hry naprosto zrušen. Následně vznikalo mnoho spekulací a my jakožto hráči jsme se mohli s novým Carrier Commandem pomalu loučit. Nakonec se však vývojáři z Bohemia Interactive ozvali, že s vývojem pokračují, což také dotáhli do konce a konečně hru vydali.

 

Začněte nový život na jiné planetě

Hra je rozdělena do dvou módů, z nichž prvním je příběhová kampaň, jež vás zavede do světa, kde mezi sebou bojují dvě strany, a to United Earth Coalition a Asian Pacific Alliance. Ta druhá zmiňovaná aliance je v tomto příběhu zápornou, obsadila Zemi a vyhnala UEC do hlubin vesmíru. Hráči se tak ujmou role poručíka Myrika, sloužícího pro UEC, jehož úkolem je dobýt planetu Taurus, která se skládá z několika malých ostrovů.

 

foto: carriercommand.com

 

 

Pečujte řádně o svoji loď

Kampaň zahajujete v podání FPS pasáže, jichž tu není tolik, a nepřinášejí nic revolučního. Jedná se jen o takový malý doplněk, který vás zavede do útrob různých základen, tunelů a dokonce i do vašeho Carrieru, což je futurističtější verze dnešních letadlových lodé, v němž právě vaše kampaň začíná, kdy se k němu musíte probojovat. Carrier neboli křižník je základovým kamenem celé hry. S ním vždy doplujete k ostrovu, který budete chtít obsadit, a následně z něj vyšlete své jednotky, jež jsou rozděleny na obojživelné a vzdušné. Každé z nich můžete poslat maximálně po čtyřech. Jakmile je ostrov obsazen, jednotky naložíte zpět na křižník a přesouváte se k další pevnině. Během kampaně se postupem času naučíte celou loď ovládat. Systém je dosti rozmanitý a po každém dobytí ostrova se vám naskytnou nové možnosti a pravidla. Avšak nemusíte se obávat, že se v tom budete pomalu ztrácet, ba naopak, budete s každou další novou technologií a vymožeností spokojeni a rádi ji využijete během další akce.

 

foto: carriercommand.com

 

 

Dva typy vozidel jistě postačí

Sice zde nenarazíte na rozsáhlý počet bojové techniky, jak je tomu například v sérii vojenského simulátoru Arma. K dispozici tu máte totiž pouze dva druhy techniky, tedy obojživelný obrněnec Walrus a letoun Manta. Nakonec má hráč možnost v bojišti postupně objevovat různé technologie, kterých tu je nespočet, a tak můžete svoji techniku upravovat takovým způsobem, že z nich nakonec uděláte naprosto jiný stroj s jiným účelem. Například z bojového letounu můžete udělat přepravný, který dokáže váše pozemní vozítko přepravit přes různé překážky.

 

Dobijte všechny ostrovy

Jednotlivé ostrovy na mapě mají své vlastnosti, některé vám poslouží jako obranná stanoviště, jejichž cílem je zpomalit útok nepřítele. Dále tu jsou těžební oblasti, které generují zdroje potřebné pro tvorbu vašich jednotek a vylepšení. Z počátku kampaně budete mít značně omezený počet zdrojů, a tak je třeba si svoji strategii důkladně promyslet. Další ostrovy vám dobře poslouží jako produkční centra, kde se staví nové jednotky a technologie. A pokud se vám zdá, že máte hodně továren, ale malou produkci a nebo jen chcete změnit typ ostrova na Skladiště, ze kterého budete zásobovat svůj křižník, stačí to pouze změnit v rozhraní vašeho ostrova.

 

Útok může začít

Během útoků na každý z těchto ostrovů se vám jistě nikdy nevyplatí vyslání svých jednotek přímo na hlavní základnu. Invazi je třeba provést strategicky. Z počátku je dobré za pomoci vzdušných jednotek ostrov prozkoumat a zjistit umístění důležitých staveb. Na řadě jak pak postupné prolomení veškeré obrany. Doporučuji se zaměřit na likvidaci radaru, čímž omezíte protivníkovu komunikaci. Zničením přístavu pak odříznete ostrov od zásobování. Pak už je třeba postupovat přes několik sekundárních základen a prorážet jejich firewally, případně vyřazení generátorů, které napájejí silové pole. Poté je na řadě útok na hlavní kontrolní centrum, jenž ovládá všechny jednotky a struktury. Jakmile ho hacknete, získáte celý ostrov.

 

Skvělá kombinace akce a strategie

V úvodu jsem se již zmiňoval, že hra je kombinací klasické akce se strategií. Ano, přesně tak. Je to snad ta nejlepší možnost, jakou vývojáři mohli udělat. Také jsem zde uváděl, že hra obsahuje i několik FPS pasáží. Co se týče techniky, tu samozřejmě můžete samostatně ovládat a vrhnout se s ní do bitevního pole. Nakonec tu existuje možnost přepnout se do strategické mapy, v níž můžete označovat více jednotek, jak to v RTS bývá, a zadávat jim různé rozkazy, přičemž si budete připadat jako opravdoví velitelé usazení na můstku v Carrieru. Věřte, že přepínání mezi akční a strategickou částí budete velmi často využívat. Také doporučuji před invazí na ostrov rozdělit rozkazy všem jednotkám, které se, jakmile dorazíte k danému ostrovu, po otevření hangárů vrhnou přímo do akce.

 

Nějaká ta chybička se vloudí

V kampani narazíte i na několik skvěle zpracovaných cut-scén, které doplňují důležité okamžiky v příběhu. Jenomže vyskytl se v nich jeden menší problém, a tím jsou ochabující animace. Nejvíce si můžete všimnout trhaných pohybů úst, avšak občas nepřirozeně vypadají i pohyby samotných postav, tedy zejména pohyb nohou při běhu. Krom tohoto problému vypadají cut-scény jinak velmi dobře.

 

foto: carriercommand.com

 

 

O zábavu je postaráno díky dlouhé hrací době

Jako celek kampaň na hráče působí opravdu skvěle, především když nabízí velmi dlouhou hrací dobu. Vedle kampaně tu však máme ještě jeden herní mód Strategy Game. Před jeho zahájením si zvolíte sílu nepřítele, počet ostrovů k obsazení či podmínky k vítězství a následně se můžete vrhnout do obsazování ostrovů. Velkým rozdílem oproti kampani je, že máte hned na začátku plnou výzbroj a nic vás zde neomezuje, takže se můžete ihned pustit do bitev dle vaší vůle. Záleží jen na vás jaký postup a taktiku boje zvolíte. Stejně jako u kampaně i ve Strategy Game módu nepočítejte s tím, že všechny ostrovy obsadíte během jedné krátké chvíle. Spolehněte se na to, že vám jedna hra může vydržet i dlouhé hodiny, což vás však díky rozsáhlým možnostem hry nějak neomrzí. A i protivník se snaží obsazovat již obsazené ostrovy, a tak vás přinutí se vydat na obranu a nebo nechat ostrov na pospas nepříteli.

 

Možná budete někdy na prostředí nadávat

Stejně tak vás hra neomrzí díky variabilitě ostrovů a jejich provedení. Sami jste si již mohli v několika, během vývoje zveřejněných, screenshotech všimnout, že se hra bude odehrávat v různém prostředí. Tudíž se zde nebudou vyskytovat jen ostrovy v provedení mírného pásu, kde se především rozléhají klidné zelené lesy, nechybějí zde však i sopečné masivy, ostrovy plné ledu a sněhu, pouště a bažiny. Prostě bych zde mohl vypsat velmi dlouhý seznam. Zkrátka se zde setkáte se vším, co si můžete představit. Občas také narazíte na deště a písečné či sněhové bouře. Navíc kvůli prostředí je také třeba upgradovat svá vozidla, aby byla schopna se v nich lépe pohybovat. Věřte, že řídit vozítko přes bahínka není nijak lákavé, a co teprve jet po úzké cestě ve sněhové vánici, kde sotva vidíte 10 metrů před sebe.


Grafika vypadá opravdu skvěle

Oproti Armě a Take On Helicopters tato hra běží na naprosto jiném enginu. Grafické zpracování se vývojářům velice povedlo, a tím mnoho hráčů také donutí prozkoumávat variabilní ostrovy a kochat se tímto výtvorem. Velmi dobře také působí drobnější detaily, jako jsou sluneční paprsky prosvítající skrz koruny stromů nebo námraza na čelním skle letounu Manta. Velkou výhodou je i provedení grafické optimalizace, takže si hru budou moci zahrát i hráči na starších počítačích, které jsou ještě osazeny grafickou kartou Nvidia Geforce 8800GT nebo ATI Radeon HD 3870. Samozřejmě hra vypadá velmi dobře i po stránce zvukové, a to jak díky obsahu soundtracku v epickém provedení, taky i dasbingu a zvukům například střelby a okolního prostředí. Anglicky nemluvící si také určitě pochválí profesionální české titulky.

 

Škoda, že tu není multiplayer

I když má Carrier Command: Gaea Mission několik málo drobných chybiček, musím uznat, že se vývojářům velmi povedl. Pokud nepočítám původní Carrier Command, s podobnou hrou jsme se tu dnes ještě nesetkali, pakliže se navíc jedná o mix akce a strategie.  Grafika vypadá velmi dobře. Ale jak jsem říkal, nějaká ta chybka, jako například váznoucí animace, se tu vyskytne. Stejně tak je někdy problém s umělou inteligencí řídící Walrusy, která se dokáže zaseknout u velkých kamenů či jiných objektů. Pak už je jen na hráči je z tohoto průšvihu dostat. Větším mínusem je i chybějící multiplayer. Proč se zde nevyskytuje, není však odůvodněno. Ten je naštěstí nahrazen dlouhou hrací dobou v kampani a i ve Strategy Game módu. Jistě doporučuji si hru zahrát, možná na vás bude ze začátku působit ochable, ale postupem času se váš dojem z hraní opravdu zlepší.

K hratelnosti patří samozřejmě achievmenty, což jsou vedlejší herní úkoly, jejichž plnění vám hraní ještě více protáhne.

Nezapomeňte si také stáhnout nový patch, který je k dispozici na oficiálních stránkách hry.

Závěrem

A jako odměnu za přečtení pro vás máme hned 4 obrázky, které můžete použít jako tapetu plochy pozadí vašeho počítače, a to v rozlišení 1366×768 nebo 1680×1050.

UEC UEC – 1366×7681680×1050
APA APA – 1366×7681680×1050
Manta Manta – 1366×7681680×1050
Walrus Walrus – 1366×7681680×1050

 

Hodnocení redakce

(8.5/10)

Komentáře