Child of Eden – pohoda z ráje

Dne 14. července Ubisoft oficiálně oznámil, že Child of Eden je již dostupný v Severní Americe pro Xbox 360 pro videoherní a zábavní systém společnosti Microsoft. Evropská Unie má tu čest k oficiální distribuci od 17. června. PS 3 se plánuje na září 2011.

Hra navazuje na starší Mizuguchiho hru Rez, kde hráč střílí na různé cíle, které vytvářejí melodické zvuky při samotné destrukci.

Křehká Lumi

Child of Eden je podmalován hudbou japonské popové skupiny  Genki Rockets, jejímiž členy jsou právě designér Tetsuya Mizuguchi a další interpreti. Symbolem skupiny je 18letá smyšlená dívka z vesmíru, Lumi, která nikdy nebyla na Zemi.

Hráč musí křehké Lumi pomoci uložit její projekt a ochránit ho před virem.

Oficiální tisková zpráva mluví o „futuristickém světě s úžasnou směsí psychedelických vizuálních a vibrujících zvuků“. Čím víc se blíží Lumin projekt k dokončení, tím víc je Eden napadán neznámým virem a posláním hráče je zachránit Eden od devastujícího viru a obnovit úžasnou harmonickou atmosféru míru.

 

Video - Trailer

 

Vývoj

Na Child of Eden se podíleli vývojáři z Q Entertainment. Hypnoticky přitažlivý a geniální design Tetsuyi Mizuguchiho (46) vtáhne do hry absolutně každého. Je spíš vaší doménou akční hra plná energie a podvědomého strachu, jaká je past nastražena za rohem, a proto máte pocit, že Child of Eden je jen „zívačka“, která vás nechytne? Omyl! V této hře se stáváte mágem s nepojmenovatelnou schopností svých vlastních rukou. Najednou jste ve věku malého dítěte, kdy jste si v myšlenkách mnohé věci fantazie a reality míchaly dohromady. A kdy jste měly různé touhy, nespadající do skutečného světa. Třeba pouhým máchnutím zápěstí něco změnit – vytvořit kouzlo! Jen tak – hýbnete prsty a něco v úplně jiném prostoru, aniž byste se toho fakticky dotkly, se stane. Jste kouzelník!

 

Oficiální trailery

 

Eden

Obrazovka vás k sobě magneticky přitáhne. Barevná kreativita a syntetická hudba ve vás vyvolávají zvláštní pocity. Máte uspokojující pocit dobře prožitého času hrou a relaxací a dobití baterek vlastní fantazie. Nikoho nezabíjíte, jste prostě v pohodě. I když je svět Edenu jiný než náš, všechno jakoby dávalo svůj smysl. Každá úroveň hry otevírá jinou sféru života na Zemi. Můžeme vidět rostliny, motýly, jak se evolučně transformuje velryba v ptáka až vývoj dospěje do průmyslové doby. Zíráte a nepřestáváte hrát. Hrajete pro barvy, hrajete pro nápad, hrajete třeba jen proto, abyste si znovu poslechli Genki Rockets. Prozkoumáváte Eden jako zvědavý turista a odstraňujete nečistoty. Jsou zde dvě možnosti ovládání, ovšem ta s dirigentským mácháním ruky v zápěstí má svou větší přitažlivost. Nikoho nezabíjíte, ale přesto střílíte. Musíte se zbavit nepřátel, ale místo násilí a krve kolem hýří spousta barev. Někdy vir zaútočí na vás. Můžete použít také euforické bomby a pak extázující střelba jak z ohňostroje ve vás klidně může vyvolat vzrušující pocit jako jízda na horské dráze. Child of Eden je hlavním důvodem, proč si pořídit Kinect. U úrovní se zvyšuje složitost, ale můžete také přepnout na odpočinkový režim a vychutnávat si čas beze strachu, že účinně neochráníte Eden. Nicméně tento „pocitový“ Eden lze použít jen na úrovních, které jsou již odemčené. Nejprve musíte tedy uhrát kus hry a nenechat v tom Lumi samotnou, abyste si mohli užívat pestrobarevné relaxace.

 

Oficiální stránky

Virtuální hudební skupiny

To, co se zdá v našich měřítkách značně neobvyklé, je v Japonsku docela běžný fenomén. A někdy až značně populární. Ztěžka si dovedu představit současného českého diváka, jak propadá šílenému fanouškovství po kreslené figurině, jejíž hlas protkává syntetická hudba, a objíždí její koncerty. Vedle Genki Rockets je v Japonsku v současné době například velmi populární  animovaný idol v životní velikosti Hatsune Miku, uměle vytvořená ženská éterická bytost. Její hlas je vytvořen pomocí syntetizující technologie, s využitím software Vocaloid 2. Tento software, společně vyvinutý se španělskou univerzitou a Yamaha Corporation, využívá technologii syntézy s nahranými vokály. Je proto snadné pro každého laika vytvořit „kosmickou“ píseň. Stačí k tomu jen melodie a text. Software se prodává jako „zpěvák v krabici“, protože obyčejnému neškolenému hlasu může dodat libovolnou dynamiku a barvu a každý se tak může snadno stát superstar. Hatsume Miku, 158 cm, 42 kilo, 16 let – navěky mladá, krásná a štíhlá. V současné době jí propůjčuje hlas japonská herečka Saki Fujitová. Japonci po ní natolik šílí, že virtuální Hatsume vlastní rádiovou stanici, kde reinterpretuje písničky svých fanoušků. Lidé jí totiž posílají vlastní skladby s textem, které jsou pak přezpívány přes zmiňovaný software. Nejen ona, ale také jiná amatérská syntetická hudba s více jak 20 000 melodiemi je umístěna na japonských stránkách Nico Nico Douga. V březnu měla Hatsume úspěšný koncert, kde její figurina byla projektována na pódiu. Holografickou projekci využívají také Genki Rockets. První písní byla „Nebeská hvězda“ dostala ocenění v roce 2006 ve Spike TV Video Game Awards. Jejich hudba nebyla poprvé užita jen pro Child of Eden, ale i např. pro Lumines II a No More Heroes.

Zdroj: en.wikipedia.org

V listopad 2008 v rámci You Tube Live skupina prezentovala své neojoblíbenější hity v nonstop prezentaci, avšak bez holografického nastavení jako dříve. Tentokrát využila větší LED dipslej pro vizuální efekty. Pro trailer Child of Eden byl v červnu 2010 použit remix jejich písně „Star Line“. Obraz a hlas krásné Lumi se stal hlavní postavou Child of Eden

Tetsuya Mizuguchi

Zdroj: en.wikipedia.org

je japonský videoherní designér a zakladatel firmy Q Entertainment. V předchozích letech také pracovatl pro Sega a uplatnil tam některé tituly jako Sega Rally,Championship apod. V září 2003 Sega prováděla jisté personální změny a přenastavila i firemní kulturu, s čímž se Mizuguchi nemohl ztotožnit, a tak z firmy odešel. Založil Q Entertainment a nejprve produkoval dvě hry Lumines a Meteos, později pak Lumines Live! Pro Xbox 360 a další hry.Zajímavosti je, že Mizuguchi nebyl „rozený“ herní designér. Kdyby ho v roce 1990 neoslovila SEGA, jeho kariéra by se nejspíš odvíjela jiným směrem. Je také známý tím, že natáčel videoklipy pro svou skupiny Genki Rockets, kde se spolupodílel i na tvorbě textů.

V současné době je středem pozornosti kvůli brilantnímu projektu Child of Eden.

Závěr

Snad jedinou kritikou je, že díky tomu, že si Eden tak rychle zamilujete a zcela se mu podmaníte, jste zklamáni, že za pár hodin je konec hry. Ale nic tu nebrání tomu, abyste si hru pustili znova a opět měli možnost čarovat vlastníma rukama. Stejně budete nakonec odcházet od obrazovky se zvláštním pocitem štěstí – kombinace barev a hudby a vaší úspěšnosti ve hře se dotknou vaší duše.

(10/10)

Komentáře