City Ville – facebookovské závislosti

Sociální síť si žádá sociální hru

Pamatuji si na rozhovor z filmu Sociální síť, kdy mladá dívka po noci se zakladatelem Napsteru, řekne ohledně svého nonstop zapnutého počítače: „Když jsi včera usnul, chtěla jsem se na chvilku mrknout na Facebook…. Standford to teď má tak dva týdny… Je to fakt úžasný, jen je to děsně návykový. Vážně jsem na tom tak pětkrát denně.“

A to byl Facebook v plenkách a dnes – možná pokročil do batolecího věku, protože budoucnost je otevřená. Facebook nabízí nespočet her a vytváří globální vlnu závisláků.

No, schválně – jak dlouho jste dneska byli na Facebooku? A zahráli jste si City Ville? Koukla jsem se do aplikací, které používají mí přátelé, a City Ville u nich vede na prvním místě. Do sociální sítě nejspíš patří právě sociální hra, která vytváří simulaci města.

City Ville přilákala sta tisíce hráčů

City Ville vyvinula Zynga a je dostupný od prosince 2010. Hra vychází ze Sim City a Farm Town. Stavíte budovy, farmaříte, vyděláváte z pronájmu. Nemusíte do hry investovat vůbec nic, hrajete zadarmo, ale také si můžete zakoupit prémiový účet, který vás samozřejmě zvýhodňuje.

Už na samém počátku měla hra na 100 000 hráčů – toť magické kouzlo všemocného Facebooku.

Stáváte se starostou virtuálního města a vaše metropole roste podle toho, jak se o ni staráte. Musíte plnit jednotlivé cíle v různých oborech, jako ve stavebnictví, zemědělství apod. S nabýváním bodů se zvyšuje úroveň. Můžete navštívit svého souseda a pracovat v pěti různých pracovních pozicích po každých osmi hodinách. Můžete poslat ostatním hráčům různé dary a pomoci jim v plnění jejich úkolů. Za splnění úkolů získáváte mince, které pak utrácíte za různé zboží.

V současné době má City Ville na 80 úrovní a i oficiální stránky v češtině.

S přáteli se vydělává snáze

Na začátku hry je to trochu otrava, protože kvůli nedostatku energie to nemůžete pořádně rozjet. To ovšem bývá u většiny her. Chce to buď trpělivost, nebo systém pomalých začátků elegantně obejít. A protože je to sociální hra, je dobré hned na začátku využít nějakého přítele, aby vás zasponzoroval. Můžete se s ním dohodnout, do čeho by rád investoval, nebo si sami založíte za sto mincí nějakou komerční budovu, pokud možno s vysokými zisky (jako je Sushi Bar, Tower Eats, Wedding Store apod.) a už můžete vydělávat.

Nežádoucí spamy

Po každém úspěchu si můžete vystavit oznámení na své zdi, přičemž ale po krátké době máte zeď plnou a pro některé, hlavně nehrající, přátele se to může jevit jako otravný spam. Nic se o vás nedozvídají, jen jim plníte hlavní stránku vašimi postupy ve hře, což může vést k vypnutí sledování vašeho stavu.

Ono to stejně vypadá, jako byste nedělali nic jiného, než celé dny hrály City Ville. To je problém nejspíš všech facebookovských her – krátká oznámení o vašich úspěších na privátní zdi jsou nejlepší reklamou. Dají se však také vyrušit a, buď na zeď nevkládat, nebo později mechanicky odstranit. Někdo to řeší tak, že si pro City Ville založí nový facebookovský účet, což považuji za nejelegantnější způsob. Vyhledávat přátele pak lze na facebookovských stránkách, kde se fanoušci scházejí.

Stavíte, rostete a vyděláváte

Na začátku hry kliknete v pravém dolním rohu obrazovky na tlačítko s nabídkou výstavby budov a v seznamu sousedů máte na začátku hry pouze jednoho.

CityVille CityVille

Vybranou budovu umístíte na vhodné místo, aby byla připojená k silnici nebo k cestě. Klikněte pak na staveniště, aby se budova dokončila. Následně vám bude odečten díl energie. Na některé výstavby bude potřeba klikat víckrát, tj. spotřebují více energie, než se dostaví. Musíte si hlídat míru energie, abyste pak nemuseli zdlouhavě čekat, než budete moci vybudovat další stavby a provést jiné aktivity.

Na políčkách můžete pěstovat rostliny, jež lze následně prodat a vydělat za ně peníze v obchodech, které musíte také postavit ve svém novém městě.

Nejen výstavba komerčních budov vydělává, ale i jejich vylepšení. Dekorace pomáhají zvyšovat zisky. Například kino, okolo něhož vysázíte záhon kytek, najednou začne vydělávat dvojnásobek. Dekorace ovlivňují přilehlé budovy na tři políčka do každé strany. Nejefektivnější je prostě mezi komerční budovy vysadit květiny, které tak pomáhají vydělávat na obě strany. Cityville.cz doporučuje: „Cílem je vybrat nějakou velmi ziskovou komerční budovu. Například Sushi Bar (5,5 peněz za zboží), Tower Eats (5,45), Wedding Store (5,4) anebo Cinema (5,35) a co možná nejvíce jej obklopit dekoracemi. Samozřejmě efektivně.“ Různé dekorace mají různou sílu a jejich správným užitím a nakombinováním můžete zvednout zisky každé budovy o mnoho procent.

Plnění úkolů vás bude zajímat, až bude město alespoň jakž takž vystavěné.

City Ville je poklidná hra, která dokáže příjemně pokrátit nudné chvilky. Zabere spoustu času, takže záleží pouze na vás, kolik ze svého jí jste ochotni věnovat. Nezapomínejte, že je to jen hra, abyste nepodlehli mánii za každou cenu přetrumfnout své přátele.

Hodnocení redakce

(8/10)

Komentáře