Diablo 3 a možnost prodávání předmětů za reálné peníze

Třetí pokračování kultovní hry jménem Diablo se blíží a do éteru utíká stále více informací o hře samotně. Právě jedna taková teď rozproudila celou vlnu diskuzí. Konkrétně se jedná o oficiální uvedení aukčního systému přímo ve hře, který bude umožňovat hráčům prodávat a nakupovat herní předměty přímo ve hře ostatním hráčům. Je to tento týden již druhá „velká“ informace, která přišla po pondělním oznámení, že se nebude moci hrát Diablo 3 offline a každý – i během „offline“ režimů – bude muset být neustále připojen k internetu stejně, jak to můžeme znát například od druhého dílu Assassin’s Creed.

Zpět ale k aktuálnější zprávě. Nebude se jednat o systém mikrotransakcí, známého z ostatních her. Blizzard samotný nebude sám o sobě prodávat žádné předměty. Celý systém aukcí je pouze a jenom v rukou hráčů – vše, co v aukcích uvidíte, někdo našel a snaží se to ostatním hráčům prodat. Blizzard z těchto aukcí dostane nepatrnou částku a prodávající dostane zbylou část z celkové hodnoty vydraženého předmětu.

Blizzardí kousek

Jak jsme již v předchozím odstavci podotkli, Blizzard nebude vydělávat přímo prodejem, ale stejně jako většina aukčních portálů (např. Aukro.cz) bude získávat peníze ze samotných aukcí. Hráče bude stát několik centů založení aukce a dalších několik centů si následně vezme z úspěšně vydraženého předmětu. Vše přitom bude probíhat za pomocí reálných prostředků. Blizzard přitom podotknul, že chce vyhnout tomu, aby bral hráčům určité procento z konečné částky.

„Procenta fungují tak, že by chtěl každý vystavovatel obejít systém,“ řekl hlavní designér Jay Wilson. „My opravdu nechceme podněcovat hráče k podobným činům a už vůbec nechceme, aby se něco takového vůbec dělo.“

Navzdory poplatkům plynoucím z aukcí Blizzard neočekává, že by se pro něj měla Diablo aukční síň stát nějakým vážnějším zdrojem peněz. „Hlavně očekáváme, že samotná funkce nebude pro Blizzard ztrátová,“ dodává dále Jay Wilson. „Bavme se o tom, jako o něčem, co chceme dopřát hlavně hráčům. Nejde o něco, z čeho bychom chtěli zbohatnout. Vůbec nevíme, jestli nám to nějaké peníze vydělá. Samozřejmě by bylo pěkné, kdyby ano, ale náš hlavní cíl je, abychom na tom netratili.“ Na následnou otázku, zda by vývojáři něco podobného vůbec dělali, kdyby třeba ze zákonných důvodů nemohli vybírat žádné peníze, odpověděl Wilson jasným „Absolutně!“

Hodnota pro hráče

„Očekáváme, že to hře přinese jakousi hloubku,“ říká výkonný producent Rob Pardo. „Jestliže mám dost peněz a málo času, můžu si ukrátit ,problémy‘ s hledáním pořádné výzbroje a koupit si vybavení v aukční síni. Stejně tak hráči, kteří jsou opravdu kvalitní, si mohou hraním něco málo přivydělat.“

„Hráči tohle chtěli. Jde o něco, o čem moc dobře víme, že by hráči dělali tak jako tak. My jim touto cestou nabízíme jednoduchou, bezpečnou a úžasnou cestu, jak se svými předměty obchodovat.“

Je pravda, že někteří hráči již u minulých Diablo her své předměty prodávali ostatním za pomocí třetích stran. Otázkou však je, jak velký je tento segment hráčů a zda je to opravdu něco, co současným hráčům jedné z nejúspěšnějších rubaček všech dob chybí.

Další aukční servery

Nikdo samozřejmě používání nové části Diabla využívat nemusí. „Když někdo nechce,“ pokračuje Rob, „nebude muset obchodovat v naší aukční síni a nebude za to nijak postihnut.“ Dokonce ten, kdo bude chtít s předměty obchodovat, nebude muset používat pravé peníze. Ve hře totiž budou obsaženy dva systémy, z nichž jeden bude obchodovat pouze s in-game zlatem.

Blizzard připravuje několik oddělených aukčních síní pro každou podporovanou měnu. Ty budou navzájem nepropojitelné. Třeba hráč z UK neuvidí předměty vystavené hráči v USA. Hráči si však budou moci mezi různými síněmi přeskakovat v rámci svých regionů, nákup na jiných než „domácích“ aukcích však bude zpoplatněn drobnou sazbou za směnění peněz do vaší měny. Hráč z ČR tedy bude moci navštívit aukce z Anglie, z USA už ne.

Vyplácení peněz

Vyplácení peněz zařizuje Blizzard přes třetí společnost, zatím se však nechystají oznámit, o koho jde. Je však jasné, že se za výběr peněz bude platit další drobný poplatek. Jestliže se rozhodnete své peníze nenechat vyplácet, můžete je nadále používat k placení předmětů v aukcích nebo se pustit do nákupu v Blizzard store. Tam naleznete valnou většinu jejich her v digitální podobě nebo spoustu různých doplňků pro fanoušky World of Warcraft.

A co další Blizzardí hry? „Myslím, že tento systém funguje přesně tak, jak by mělo pouze s Diablem,“ říká Rob. „V dalších 99% her by nemělo podobné prodávání předmětů žádný smysl ani hráče, kteří by je chtěli prodávat/nakupovat.“ Například něco podobného chybí u WoW, ale Rob Pardo dal jasně najevo, jak se k něčemu podobnému staví. „V žádném případně nebudeme nic podobného u WoW dělat. Nikdy.“

Gold farming

Otázkou, která jistě napadla nejednoho ze čtenářů, je problém gold farmingu – opakované hraní nejvýnosnějších částí hry za účelem co nejvyššího zisku. Právě WoW gold farming provází i přesto, že se následně předměty nemohou legální cestou prodávat. Jak to asi bude vypadat, když se v Diablu otevře cesta k tomu prodávat tyto předměty oficiálně. I k tomu se však Rob Pardo vyjádřil.

„Jaký je rozdíl mezi hráčem, který hraje hodně a tzv. gold farmerem? Oba vlastně dělají totéž. Jestliže se snažíte jen opakovat nejvýhodnější úseky hry a strávíte tím celou vaší herní dobu, neznamená to, že vaším konáním uškodíte jiným hráčům a jim požitek ze hry zkazíte. A když už svět Diabla nějak ovlivníte, tak jedině tím, že najdete předměty, které ostatní hráči vyhledávají a chtějí. Tím pádem jim ještě navíc pomůžete.“

Jak to nakonec doopravdy dopadne, je vcelku těžké odhadovat. Třeba to opravdu bude fungovat tím stylem, jaký nám Pardo naznačil.

Snížení požitku ze hry?

Jak jsem se tak pročítal několika diskuzemi na toto téma, často se ozýval názor, že je přeci nejkrásnější na Diablu to, jak předměty sami nacházíte a ne nakupujete. Pocit z nového předmětu, který vypadne z téměř neporazitelného bosse je prý jednoduše nezaměnitelný a aukčním systémem se celý tento požitek zničí. Hlavním protiargumentem je však to, že vás nikdo nic podobného dělat nenutí a je pouze a jen na vás, jak se k tomu postavíte.

Ať to nakonec dopadne jakkoliv, je pravda, že se touto zprávou podařilo tvůrcům z Blizzardu pěkně rozvířit vody a Diablu 3 se dostává těsně před vypuštěním beta verze velikého zájmu jak redaktorů, tak hlavně hráčů. Určitě však bude zajímavé, co nám Blizzard ještě do konce vývoje ukáže.

 

Komentáře