Far Cry 3 – užijte si výlet naplno

Far Cry 3
Druhý díl Far Cry moc po vydání fanoušky nepřekvapil, spíše je zklamal a navíc nikdo z hráčů nepřemýšlel o tom, že se dočkáme dalšího pokračování, takže pro ně byla tato série uzavřena. Opět ji však mohou otevřít, jelikož vývojáři se studia Ubisoft pro nás chystají Far Cry 3.

Dovolená za všechny peníze

Tak takovou dovolenou jakou prožil hlavní protagonista třetího dílu Far Cry Jason Brody by opravdu nechtěl nikdo z nás zažít. Stejně tak i on by se rád tomuto ději vyhnul, ale s jeho zpečetěným osudem se hold musí smířit. Se svým bratrem a jeho kamarády měl v plánu procestovat jihovýchodní Pacifik, jenomže jednoho ostrova se měli raději vyhnout pořádně velkým obloukem. Všechno to peklo začíná v podivné hospodě, kde všichni společně zapíjejí svojí cestu hadí pálenkou. Poté se Jason probouzí svázán. To vše má na svědomí místní šílenec Vaas, který s Jasonovou partou neplánuje nic dobrého. Naštěstí se jeho plány se vás zbavit úplně nezdaří, když vám povede vyváznout z pout pod vodou a zbavit se těžkého kamene, jenž vás táhne ke dnu. Potom nezbývá nic jiného, než si sehnat nějakou zbraň, kterou jistě nalezneme u kteréhokoliv místního padoucha, a poprvé v životě to s ní napálit do člověka, pak už to jen bude běžná rutina tohoto příběhu. Tak co tomu říkáte? Vydali byste se také na takovou dovolenou?


Far Cry 3

S šílenými lidmi se raději nazahazujte

Takových šílenců podobných Vaasovi, kteří páchají s lidmi velmi nechutné činy, k čemuž je někdy třeba mít velmi dobrý žaludek, jenž snese všechno, se na ostrově pohybuje mnoho. Budete si tedy muset zvyknout, když se ponoříte do vody a naleznete rozpáranou mrtvolu, s níž si tak trochu pohráli žraloci, poté co byli tito lidé vhozeni do vody. Samozřejmě o jejich životy se už postarali ty šílené bestie. Víte vlastně, jaká je definice šílenství? Měli byste si to nejspíš zjistit, než se vás na to opět Vaas zeptá. To je totiž otázka, kterou vám položí ne pouze jednou.

Skripty zaručí mnohem více napětí

Jak jste se mohli dočkat v předchozím díle, kde jste prostě dostali do rukou zbraň a mohli jste se volně pohybovat po ostrově, se však zde tato situace trochu mění. Samozřejmě že i zde se autoři přiklonili k volnosti a záleží tedy jen na vás, jak se celým příběhem protloukáte. Ovšem bylo sem nasazeno několik málo skriptů zaměřených na dramatičnost, při jejichž hraní se vám jistě velmi zlepší váš dojem. Proto to mnohé z vás zase natolik nezklame, jelikož se skripty se dnes setkáváme v každé hře, jejíž cesta vedla k úspěchu. Takže při svých cestách můžete narazit na potápějící se loď či se můžete dokonce i někde propadnout. K několika důležitým scénám bude i vaše postava nucena se na ně podívat, a to tím že k danému místu natočí hlavu.

Prozkoumejte každou škvírku ostrova

Skripty teď dáme stranou a podíváme se raději na volnost pohybu, na níž je samozřejmě ve Far Cry 3 kladen mnohem větší důraz. Nasedněte do nějakého dopravního prostředku a volně se pohybujte po celém tropickém ostrově, avšak někdy bude třeba s vozidla vystoupit a jít po svých, pokud chcete ostrov důkladně prozkoumat. Jistě vás bude zajímat, co se vyskytuje uprostřed džungle, kde právě něco vyčnívá a láká vás se k tomu přiblížit. Můžete tedy nalézt starý opuštěný chrám či vrak letadla a mnoho dalších zajímavostí. Za odhalení takovýchto míst budete odměňováni různými informacemi o ostrově, ale také zbraněmi nebo předměty. Kvůli tomu jistě nemusíte po celém ostrově zběsile pobíhat, autoři vám totiž pomohou všelijakými náznaky, čímž může být například zarostlá pěšina vedoucí doprostřed džungle. Na některých místech budete muset využít i svoji fyzickou kondici během skákání a šplhání.


Far Cry 3

CryEngine 3 v nasazení

Stejně tak jako tomu bylo i u předchozího dílu, je i zde využit opět jiný engine, s jehož předchůdcem jsme se ale mohli setkat v prvním díle. Některým je už jasné, že mluvím o CryEngine 3 od Cryteku, jehož původní verze byla opravdu využita v prvním FarCry, tudíž můžeme počítat s velmi dobrým grafickým zpracováním. Mezi další hlavní nové prvky patří dynamické krytí za překážkami, skluzy, automatické léčení a speciální akrobatické pohyby, s nimiž si jistě mnoho užijete při zabíjení svých nepřátel. Je zde také částečně kladen důraz i na stealth režim a záleží jen na vás, zda se do akce vrhnete jako Rambo či Sam Fisher. Ovšem existuje možnost tyto způsoby boje kombinovat.

AI je opět o něco chytřejší

Za zmínku také stojí vylepšení umělé inteligence jak v klidném, tak i v bojovém režimu. Pokud sledujete své protivníky, kteří prozatím o vás vůbec nevědí, věnují se svým volným činnostem, což je například vypalování vesnic a jiné různé aktivity spojené především s jejich šílenstvím. Samozřejmě se i někdy poflakují. Jakmile vás však spatří, budou se vás snažit dostat, a to všelijakými taktickými způsoby. Například se budou snažit vás oběhnout či odlákat, i když se mohou také do vás pustit přímým útokem.


Far Cry 3

Trojka bude samozřejmě lepší

Tak to je prozatím ve shrnutí vše, co je známo. Jestli bude Far Cry 3 úspěšnější než předchozí díl je stále v rukou autorů, ale částečně i záleží na hráčích, kteří, doufejme, budou mít po zklamání neustále chuť si třetí pokračování. Po seznámení se s hrou jistě všichni změní svůj názor a budou se určitě těšit stejně jako já na den, kdy se Far Cry 3 objeví na pultech obchodů. Prozatím je stanoveno datum vydání na 6. září letošního roku, a to v platformách PC, PlayStation 3 a Xbox 360. Tak už víte, kam se ještě po prázdninách vydáte na dovolenou?

Komentáře