Lost Planet 3 – zpátky v ledovém pekle

Lost Planet 3
Jsou to již dva roky od vydání předchozího dílu a jen málo kdo očekával, že se dočkáme dalšího třetího pokračování, které bylo nedávno autory ze společnosti Capcom oznámeno. Ano, je to tak můžeme se těšit na novou akční střílečku Lost Planet 3.

 

Ze zimy do tropického vedra…

Než se ale pustíme do seznámení se s novým příběhem, pojďme si trochu připomenout, co se odehrávalo v předchozích dílech. První díl Lost Planet spatřil světlo světa v roce 2006 a vypraví o lidské kolonizaci ledové planety E.D.N. III, kde však lidstvo nebude domorodými tvory vítáno s otevřenou náručí. Ovšem zápornou roli obsadí i korporace NEVEC. V druhém pokračování se hráč posouvá v příběhu o deset let dále, kdy se ze zmrzlé planety stává „tropický ráj“, v němž opět bojujete s domorodou faunou. Druhý díl byl především zaměřen na hru více hráčů a kooperativní režim.

 

… a pak zpět do chládku aneb jak to vše začalo

No, a co na náš čeká v již očekávaném Lost Planet 3? Většinu hráčů zejména potěší to, že se budou moci opět prohánět po planetě pokryté silnou vrstvou ledu, čehož jste si mohli všimnout v traileru. Jestliže jste hráli předchozí díly, jistě vám hned dojde, že se děj bude odehrávat ještě před druhým pokračováním, přičemž se opravdu mýlit nebudete. Tentokrát nás příběh zavede do doby ještě před prvním dílem. O čem se však v příběhu bude jednat, nám ještě autoři podrobněji neprozradili. Víme jen, že by měl být rozdělen do dvou dějových linií. Ta první ovlivní osud planety E.D.N. III díky nekalým praktikám NEVACu, které budou postupně odhalovány. Druhá linie se bude nejspíše týkat osobního života hlavního hrdiny Jima a bude nám postupně odkývat jeho vztah s rodinou, kterou zanechal na své rodné válkou zničené Zemi.


Lost Planet 3 Lost Planet 3

 

Někdo to prostě musí schytat

Nemůžeme Jima brát jako hrdinu, který vezme do ruky svůj kvér a prozkoumá všechny kouty, v nichž se nachází kdejaká příšera a neustále touží po pořádném krvavém masakru. Na to si opravdu Jim nehraje. Jde mu pouze o jediné, a to co nejrychleji vydělat peníze a vrátit se zpět na svoji rodnou planetu za svojí rodinou, proto jednou přijme jednu prácičkou, jež ho zavede do hlavní příběhové linie. Je potřeba prozkoumat nebezpečnou oblast, v níž se nachází nový druh Akridů, který je mnohem agresivnější, větší a odpornější. Všem vystrašeným kolonistům se moc tento úkol nezamlouvá, a tak se vůbec nějak do něj nehrnou. My už ale víme, že tu někdo potřebuje peníze, aby se co nejdříve dostal domu. Proto se Jim rozhodne tuto práci přijmout. Bohužel nikdo neočekává, do jak velkého průšvihu se Jim dostane.

 

Vítejte zpět v ledovém pekle

Co se týče hratelnosti, ta by měla být dosti podobnější prvnímu dílu, což znamená, že již nebude kladen takový důraz na multiplayer a kooperativní režim. Autoři se teď hlavně zaměřili na příběh, avšak ne zcela bude hráč k němu připoután. Během hraní budete moci prozkoumávat různá místa a plnit vedlejší úkoly. Dále je zde i možnost upravovat si své zbraně a vybavení spolu se svým mechem neboli chodícím tankem Rig. K tomu je třeba mít speciální materiály v podobě komodit T-ENG získané plněním vedlejších misí.


Lost Planet 3 Lost Planet 3

 

Takovou hráčku by chtěl jistě každý

Již zmiňovaný Rig bude Jimovi velkou záchranou, aby se dostal z toho všeho nebezpečí, jež na něj někde v neznámé zaledněné oblasti číhá. Ovládání tohoto mechu probíhá v pohledu první osoby, zatímco se váš hrdina pohybuje po svých v klasickém pohledu třetí osoby. Jak jsem se již zmiňoval, existuje zde i možnost si postupně svého mecha vylepšovat, stejně tak mu přidávat nové zbraně a jiné další vymakané vybavení. Navíc byste bez něj moc daleko nepokročili, jelikož s ním musíte projít různými místy, kterými by jen tak sám člověk neprošel, a to se týká i zdejšího nebezpečného klimatu, před nímž se můžete ukrýt pouze ve svém mechovi. V traileru si můžete také všimnout, že si lze vystačit pouze s mechanickou rukou vybavenou obrovským vrtákem, s nímž není obtížně vykuchat jakoukoli stvůru, která vás právě napadne.

 

Hlavně neumrzněte

Věřte, že budete mít stále něco na práci. Arkidové se na vás budou vrhnout ze všech stran a nejraději útočí ve skupinkách. A když už jsme zpět v tomto ledovém pekle, vrací se nám i termometr, jemuž nesmíme dovolit, aby ukazatel klesl až na nulu, což by pak znamenalo umrznutí. Proto je třeba neustále vraždit vše živé kolem sebe a s ničím se nemazlit. To vás jistě zahřeje. Dokonce i menší Arkidové vám způsobí nepříjemnosti, když na vás budou skákat, po čemž následuje souboj je ze sebe strhnout. Novým prvkem jsou i hororové pasáže vyskytující se při prozkoumávání opuštěných budov z dob první lidské výpravy na planetu E.D.N. III. Samozřejmě zde nebudou chybět ani souboje s obrovskými bossy, jichž je tu nespočet, a tak si to s nimi celkem dobře užijete.


Lost Planet 3 Lost Planet 3

 

Jak to dopadne se Spark Unlimited?

Na první pohled není třeba diskutovat o tom, že Lost Planet 3 vypadá vskutku dobře, přičemž tedy můžeme prozatím vývojáře jenom chválit. Celková hratelnost opravdu působí velmi pěkně a skvěle vypadá i grafické zpracování hry, o jehož chod se stará engine Unreal 3. Bohužel tohle všechno má takový menší háček, a tím je vývojářské studio Spark Unlimited, jemuž Capcom svěřil vývoj této hry. Problém je totiž v tom, že práce tohoto studia není příliš kvalitní. Mezi jejich díla patří Turning Point: Fall of Liberty a Legendary: The Box, což jsou zrovna tituly, které si vysloužily mnoho negativního hodnocení. Dalším jejich projektem bylo i Call of Duty: Finest Hour, u nějž mohli být autoři rádi za průměrné hodnocení.

 

Uvidíme příští rok

Prozatím tedy nezbývá nic jiného, než doufat, že se to konečně hochům ze Sparku povede a nezklamou tak společnost Capcom, za níž stojí ředitel Kenji Oguro, jež se s Capcomem podílel na vývoji předchozích dvou dílů, a tak tu existuje alespoň nějaká ta naděje. Jak tohle vše vůbec dopadne, se dovíme začátkem příštího roku, kdy se v obchodech objeví Lost Planet 3 ve všech třech hlavních platformách (PC, Playstation 3 a Xbox 360).

Komentáře