Magic: The Gathering – Duels of the Planeswalker 2012

Opravdu dlouhou dobu se čekalo, než se vydavatelství jedné z nejúspěšnějších stolních her na světě rozhodne, a pustí se do připravování hry na motivy světa Magic. Do minulého roku jsme si tedy museli vystačit s několika více či méně vydařenými kousky z freeware scény. Ty však rozhodně nedosahovaly kvalit, jakých by hra pod střechou Wizards mohla dosáhnout.

Naštěstí však došlo minulý rok ke zvratu, a na světlo světa se tak dostala první oficiální verze hry. Díky skvělému ohlasu a dobrým prodejním úspěchům se rozhodla společnost Stainless Games pustit i do pokračování s názvem Magic: The Gathering – Duels of the Planeswalker 2012, na které se dnes podíváme i my.

Nejúspěšnější karetní hra současnosti

Alespoň jednou za život se snad každý z herního světa potkal s karetní hrou Magic: The Gathering. Nemuselo to být přímo z pozice aktivního hráče či sběratele, stačilo se dostat na některou z herních výstav, prodejen se stolními hrami či se jen koukat přes rameno spolužákům, kteří zrovna bojovali na školních lavicích. A nejednoho z hráčů svět Magic okouzlil natolik, že se vydal přímou čarou do nejbližší prodejny a základní balíček karet si pořídil také. Najednou si však člověk uvědomil, že hraní podobné hry není zrovna nejlevnější záležitostí – zvlášť chtěl-li se hráč vyrovnat soupeřům v některém z mnoha turnajů. Přeci jenom vyzkoušet si všechny možné kombinace, taktiky a strategie se základní sadou karet jednoduše nešlo. Navíc se každý rok objevovala nová a nová edice a pro ty starší se zavíraly brány velké části turnajů. Právě proto se s fantasy světem Wizardí karetní hry dříve nebo později množství hráčů rozloučilo. Rozhodně ne proto, že by se nejednalo o výbornou hru, ale jednoduše proto, že nebyli peníze. A právě pro ty se nyní otevírá velice pěkná příležitost v podobě Magic: The Gathering – Duels of the Planeswalker 2012.

Nízká cena, otevřenost a jednoduchost

Hra totiž splňuje základní požadavek, který je u méně majetných hráčů velice důležitý – Magic: The Gathering – Duels of the Planeswalker 2012 (MTG12) totiž prodává už za $8.99, což je přibližně cena nejzákladnějšího balíčku, se kterým se můžete ukázat ve světě Magic. Na rozdíl od reálných karet zde však dostanete celou řadu karet, kombinací a schémat, která byste si ve skutečnosti vůbec vyzkoušet nemohli. Rozhodně ne za podobný peníz. Svět MTG12 se tedy otevírá naprosto všem a dokonce i těm, kteří s touto hrou nemají absolutně žádné zkušenosti.

Samotná hra je totiž velice vstřícná. Na začátku – jak už tomu tak bývá – si můžete projít velice přehledným a skvěle fungujícím tutorialem. Ten vás naučí prakticky vše, co budete během hraní MTG12 potřebovat. Navíc se budete během samotného hraní potkávat s celou řadou různých tipů, které vám dovysvětlí poslední potřebné informace. Díky jednoduchému principu samotné karetní hry se tak během několika málo minut dostanete do fáze, kdy o hře jako takové nebudete muset vůbec přemýšlet a budete se moci naplno ponořit do samotného hraní. A pokud by vám u některé z karet nebyla jakákoliv informace jasná, můžete si za pomocí snadného systému u každé karty zjistit přesný popis jejích funkcí. Jedinou překážkou se tak může stát lokalizace, která se s českým hráčem vůbec nezabývá, a je tak potřeba alespoň trochu ovládat anglický jazyk. Hráči Magic jsou však na tento fakt již zvyklí, stejně tak je to totiž s lokalizací karet i v reálu. Díky výborné práci s hráčem se tedy nebudete dostávat do slepých uliček plynoucích z neznalosti pravidel. Svět MTG12 je tedy naprosto každému otevřený a do hraní se může dostat i naprostý nováček.

Mnoho cest světa Magic

Hra se skládá z několika částí – kampaň, challenge a multiplayer. Začněme kampaní, ta je provázána velice jednoduchým příběhem, který je prakticky celý vysvětlen v úvodní videosekvenci před spuštěním samotné hry. V dalším průběhu hry se s ním již takřka nesetkáte, rozhodně to však vůbec nevadí, protože příběh je to poslední, co byste u této karetní hry postrádali. Během procházení kampaní se budete probíjet jednoduchým herním pavoukem, kde na vás bude čekat celá řada soupeřů, hrajících naprosto odlišnými taktikami. Tento fakt potěší zejména tehdy, budete-li se bát stereotypu. Ten se naštěstí nedostavuje v průběhu celé kampaně, a vy si tak můžete užít hru bez špatných ošklivých myšlenek. Jediné, co na kampani zamrzí, je to, že se po jejím dokončení hráč nedočká ničeho zajímavějšího, než je jen odemknutí achievementu.

Kladnou vlastností hry je to, že si kampaň budete moci projít ve třech různých úrovních. První je klasická a potkáte se tam se soupeři jednoduše jeden na jednoho. Druhá část kampaně se bude odehrávat ve speciálním módu nazvaném „Archenemy“ a utkáte se zde po boku dvou parťáků v souboji proti jednomu silnému soupeři, kterého navíc podporují silné karty ze speciálního balíčku. Třetí část se jmenuje „Revenge“ a jak už název napovídá, půjde o odplatu soupeřů, které jste porazili v klasické kampani.

Výzvy bez cíle

Hra je navíc prošpikovaná celou řadou drobných výzev, které budete moci řešit dle vašeho aktuálního rozpoložení. Pokud je budete přeskakovat, nebude vám tento fakt v žádném případě překážet v dohrání kampaně. Bohužel nejsou vítězství v těchto výzvách odměňovány jinak, než jedním achievementem po dokončení určitého množství těchto challengů. Ve všech případech se jedná o jedno kolo z rozehrané partie, během kterého musíte svého soupeře porazit s tím, co vám hra naservíruje podle připraveného scénáře. Jedná se o velice pěkný doplněk samotné kampaně.

Ať už budete hrou procházet jakkoliv, bude váš MTG12 odměňovat za každý vámi vyhraný souboj v singleplayerové části hry. Jedná se o odemknutí karet v balíčku, se kterým jste souboj vyhráli a u každého z nich si budete moci odemknout až šestnáct nových karet. Své balíčky si následně můžete různě upravovat podle vašich představ, bohužel však vždy v rámci konkrétního balíku. Nebudete si tak moci tvořit své vlastní kombinace a strategie kombinováním různých balíčků. Tento fakt zamrzí zejména v pokročilých fázích hry, kdy se proti silnějším soupeřům přímo nabízejí kombinace karet, které však nemůžete použít dohromady.

Multiplayerové žně

Vaše upravené a posílené balíčky nakonec budete moci použít multiplayerových kláních, které jsou nedílnou součástí MTG12. Zde si budete moci vybrat ze soubojů obsažených v kampani, plus dalších několika verzí klasické hry – 1vs1, 2vs2, Archenemy a všichni proti všem ve třech či čtyřech hráčích. Všechny vaše výsledky se navíc zaznamenávají a následně se započítávají do souhrnného leaderboardu. Zde se budete moci přehánět se svými přáteli na Steamu. Bohužel se však multiplayer v MTG12 setkává s velice špatnou skutečností, a tou je jeho prapodivná funkčnost. Mnohokrát se vám stane, že se budete snažit i několik minut dostat do hry, než se vám to nakonec povede.

Co se týče hry samotné, není zde nic moc co vytknout. Grafika sice neohromí, od hry podobného ražení však více očekávat nelze a hráči mohou být více jak spokojeni. Audio zpracování hry je na pěkné úrovni a kompilace hudby a všemožných zvuků vám po několika minutách hraní budou samy prozrazovat, co se na bojišti děje, aniž byste museli hru sledovat. Inteligence soupeřů je až neuvěřitelně dobrá a mnohokrát vám dovedou hodně zavařit, bohužel se zde vývojáři nedokázali vypořádat se všemi problémy a občas si AI poradí velice nelogicky. Vcelku jde však o velice kvalitní oddechovou hru, kterou by si neměl nechat ujít žádný fanoušek světa Magic: The Gathering, ba dokonce ani žádný fanoušek klasických fantasy či her obecně. Právem se jedná o jednu z nejlepších karetních her na světě a tento fakt MTG12 potvrzuje i na poli herního průmyslu.

Hodnocení redakce

(9/10)

Komentáře