Max Payne 3 – vítejte v Brazílii

Max Payne 3
Starý dobrý Max Payne, který se s nikým a s ničím nemazlí, se po několika letech opět vrací mezi nás. Připravte si své mašiny na pořádnou akci, protože tohle bude opravdový masakr plný přestřelek, po nichž většinou zůstane jenom pastvina rozbitého nábytku a rozstřílených zdí, samozřejmě také i mrtvol a vedle nich stojící Max, který si pak může v klidu odkráčet na další akci.

Jako za starých časů

Jistě už víte, že se bavím o third person akční střílečce Max Payne 3, která navazuje na své předchozí dva díly nejen příběhem našeho hrdiny Maxe, jehož život není tak jednoduchý, ale stejně tak se nemění i celkové provedení hry. Vše zůstává při starém, tak jak jsou fanoušci zvyklí. Za celým vývojem hry i vydáním stojí společnost Rockstar, jež je velmi populární především díky sérii Grand Theft Auto.

Jeden moment dokáže zkazit celý život

V prvním díle začíná příběh Maxe Payna, když vypráví o americkém snu, který se však jednoho dne promění v noční můru. Jako každý den se detektiv ve službách zákona Max Payne vrací domů, jenomže tento den zcela změní jeho život, protože ztrácí to nejcennější, co kdy měl. A za to se hodlá pomstít. Sice na konci zabil osobu odpovědnou za vraždu jeho ženy a dítěte, ale Max neustále pokračuje v bojích proti zločincům v druhém díle, když se zaplétá s vražedkyní Monou Sax, která ho však ke konci zradí a navíc přichází i o život. I tuhle situaci dokázal Max vyřešit. Co se však dělo za těch několik dalších let poté až do současnosti se již nevědělo.

O několik let později se Max vrací do akce

Od té doby se toho změnilo mnoho. Max byl propuštěn u policie a dokonce i přibral několik kilo navíc. Po čase dokonce sundá dolu i své vlasy. Hlavně se opět namíchal do velkého maléru, kdy zavraždil syna mafiánského bosse, a tak mu nezbývá nic jiného, než z New Yorku zmizet, a to hodně daleko. Naštěstí má Max jednoho dobrého přítele, a ten mu pomůže s útěkem do Brazílie, konkrétně do města Sao Paulo. Tam si Max také nelézá novou práci jako bezpečnostní konzultant najatý boháčem Rodrigem Brancem. Jeho půvabná manželka, o níž by měl zájem každý, je unesena, takže vše záleží na Maxovi, aby si s tímto případem poradil. Únosci vyžaduji výkupné o velmi vysoké částce. Na místo výměny, kterým je fotbalový stadion, je tedy poslán Max s taškou plnou peněz. Akce může začít!

Max Payne 3 Max Payne 3

Jinak to prostě být nemůže

V dnešní době jsou spíše trendem akční hry hrané z pohledu první osoby, kdy vidíte pouze svoji zbraň, k níž máte obrovský počet munice, že ani není potřeba vyhledávat si zbraň jinou. Autoři ale fanoušky velmi dobře potěší, jelikož se snažili toho moc nezměnit. Můžeme si tedy užívat akci z pohledu třetí osoby, kdy si můžeme neustále prohlížet celého Maxe, jak provádí své úskoky, přemety atd. Tím nejhlavnějším prvkem, který z předchozích dílů udělal jedny z nejúspěšnějších, je bullet-time, což je zpomalení času, přičemž je možné sledovat pohyb vypálených kulek. Hráč má tak možnost prohlédnout si jejich dráhu letu a především se v klidu může rozhlédnout po okolí, ale hlavně dokáže rychle zamířit a zneškodnit nepřátele. Jenomže to nejhlavnější je, že to všechno vypadá nehorázně akčně, když tomu ještě přidáme Maxovi akrobatické kousky. No, prostě si budete připadat jako za starých časů.

Někdy to zabolí

Bullet-time se dokonce spustí i sám v kritické situaci, když je Max zraněn. Mimo to se vám ještě jako simulace bolesti rozostří celý obraz. Abychom tohle vše mohli zahnat zpět, musíme najít prášky na bolesti neboli painkillery, které se jistě někde v blízkosti nacházejí. K vyléčení celého zranění je však potřeba lékárničky.

Všechno pěkně rozstřískat

Pokud si chceme zběsilé přestřelky užít v plném proudu, musí všechno lítat, k čemuž zde dochází díky kvalitně propracované fyzice, s níž si vývojáři z Rockstaru nesmírně vyhráli. Takže každý nábytek je připraven, až se poblíž něho ocitnete a vypálíte do něj pár kulek, po jejichž zásahu se začnou všude rozlétávat malé třísky. Stejně tak je to i u zdi, ze které musí jen lítat kusy a prach. Samozřejmě tohle všechno se vždy nejlépe prohlíží ve zmiňovaném bullet-time. Stejně tak si i autoři velmi dobře vyhráli s fyzikálními body po celém těle postav, tudíž se těžko dočkáte stejného pádu zastřeleného, kterého si nejlépe prohlédnete při vypálené závěrečné kulce, jež je rotující zabrána kamerou do té doby než například neprolétne nepřítelovo mozkem.

Přesně jako ve filmu

Během hraní nikdy nemyslete na to, že se schováte za nějakou bednu, odkud budete nudně střílet jednoho protivníka po druhém. Max jde do všeho prostě po své holohlavé hlavě, a tak se toho musíte řídit. Takže vůbec neváhejte a vrhněte se proti všem těm grázlům a pořádně je rozstřílejte. K většímu pohodlí a samozřejmě i požitku vám pomůže náš oblíbený zpomalený čas. Protivníky jistě překvapíte úskoky do stran. Všechny tyto přestřelky, v nichž se ocitnete, vám prostě musí připomínat nějaký hollywoodský film. Je prostě zaručeno, že se nudit nebudete. Navíc po úskoku máte možnost zůstat stále na zemi, rozhlédnout se po okolí a ještě postřílet, co se dá.

Max Payne 3 Max Payne 3

Dávejte pozor, kdo proti vám stojí

K dispozici budete mít široký arzenál kvalitně vymodelovaných zbraní, které můžete v rukou všelijak kombinovat. Vezměte si například do jedné ruky upilovanou brokovnici a do druhé desert eagle a sami uvidíte, jaký masakr můžete napáchat. Dobré využití zbraní a Maxových vlastností tu bude potřeba, jelikož proti vám bude stát velmi inteligentní AI, která se vždy přizpůsobí dané situaci. Například elitní vycvičení vojáci vám budou hodně dělat potíže. Jak jsem řekl, jsou vycvičení a elitní, což je pravda. Budou se vás neustále snažit obcházet, využívat krycí palbu a jenom tak vám do kulky nevběhnou. Zato přestřelka s obyčejnými pouličními gangstery bude vypadat úplně jinak. Prostě záleží na tom, na koho zrovna narazíte.

Uvnitř se Max nezměnil

Stejně tak, jako to bylo v předchozích dílech, i zde neočekávejte volnost pohybu po rozsáhlém prostředí, tudíž se zde setkáte s koridorovanými úrovněmi, což však hru vůbec nijak nekazí. Hráč budete mít dobrý dojem nejen z filmových akčních přestřelek, dobře také zaujme kvalitně propracovaný dramatický příběh, který bude hodně hrát na psychiku především ve scénách odehrávajících se v New Yorku. Možná někoho z vás zklame image hlavního hrdiny, který se velmi změnil, ale jeho starý známý hlas se vůbec neztratil. Zkrátka je to pořád Max, jak ho známe.

Už se to blíží

Nenapadá mě prozatím nic, na co bych u této hry mohl postěžovat. Jen mě trápí ta doba, kdy musím čekat na datum jejího vydání, které se již pomalu blíží. Max Payne 3 si budou moci hráči zahrát na všech hlavních platformách. Datum vydání pro konzole je stanoveno na 18. května, o pár dní později, a to 1. června, si budou moci zahrát i PC hráči. Moc se těším. A co vy?

 

Komentáře