Metro: Last Light – Co nabídne Moskevské metro podruhé?

Metro

Metro 2033 vloni překvapilo snad každého, kdo od něj nic nečekal. A překvapení to bylo příjemné. Hra inspirovaná románovou předlohou Dmitrije Glukhovského totiž nabídla neskutečně hutnou atmosféru, dobrý příběh, povedené zpracování a velkou porci zábavy. A z vydavatelem opomíjeného titulu s téměř nulovým marketingem, se vyklubala jedna z nejlepších her roku. Proto se brzy po vydání začalo pracovat na pokračování s podtitulem Last Light.

Původně se spekulovalo o tom, že děj druhého dílu bude inspirován rovněž pokračováním knižní předlohy s názvem Metro: 2034, ale nakonec z toho sešlo. A studio se rozhodlo v reáliích Glukovského vytvořit vlastní příběh. Děj se odehrává 20 let po událostech prvního dílu a v prostorách Moskevského metra stále přežívá několik konkurujících si frakcí, které v jeho prostorách nalézají úkryt před jadernou katastrofou.

Metro: Last Light Metro: Last Light

Většinu hry se tedy budeme pohybovat v prostorách metra, kdy navštívíme jednotlivé stanice a další objekty, které metro skrývá. Na chvíli dokonce vylezeme z temných zákoutí i na povrch. Jaké důvody nás k tomu vedou, tak to zatím vývojáři tají a asi to ani neprozradí.

V Last Light dostane hráč možnost zvolit si styl, jakým bude při hraní postupovat, jelikož ke klasickému stylu „vystřílím všechno a všechny“, přibude i vylepšený stealth, takže si každý hráč bude moci hrát hru podle toho, jaký styl mu vyhovuje nejvíce. Osobně jsem na provedení stealth zvědavý. Artyom by totiž měl být obdařen novými chmaty a chvaty, kterými bude neslyšně zprovázet ze světa protivníky, jež mu zkříží cestu. Rovněž dojde na interakci s okolím. Pokračování Metra totiž nabízí naprosto úchvatné zpracování ohně, vody a světla, takže by byla škoda toho nevyužít. Bude tak možné zhasnout hořící louče, vymontovat svítící žárovku… a ponořit celé okolí do absolutní tmy, což se bude určitě nejednou hodit při boji. Podle toho, jaký si zvolíte styl hraní, se k Vám bude chovat okolí a odvíjet různé části hry.

Další podstatnou novinkou je zničitelnost prostředí, tedy jen částečná, ale i to se počítá. Dočkáme se tedy možnosti likvidace menších, nebo méně odolných předmětů, jako jsou různé dřevěné konstrukce, bedny, zídky a další. Nepřátelé a ani vy se tak neschováte tak snadno, jako tomu bylo dříve, což by mělo ještě více přidat na atmosféře.

Už první metro vypadalo po grafické stránce velmi dobře a druhý díl je na tom ještě lépe, což můžete vidět z přiložených screenů a videa. Obzvláště videa pak ukazují hru v plné kráse. A je z nich cítit snaha autorů o co největší filmovost.

Metro: Last Light Metro: Last Light

Oproti prvnímu dílu nabídne Last Light dokonce multiplayer, o kterém však není zatím nic známo. Ale doufejme, že se to do vydání, které je naplánováno na leden 2012 pro PC,PS3,X360 a Wii U změní. A taky doufejme, že bude tentokrát THQ věnovat více pozornosti a financí na pořádný marketing, protože si to Metro: Last Light určitě zaslouží.

Komentáře