SimCity – stará série je stále naživu

SimCity
Po dlouhé pauze se mohou fanoušci dočkat dalšího pokračování budovatelské strategie SimCity, na němž se podílí studio Maxis a EA.

Je to již devět let od té doby, kdy naposledy studio Maxis vydalo jejich úspěšné pokračování budovatelské strategie SimCity 4. Od vydání tohoto dílu se fanoušci dodnes nedočkali dalšího pokračování, a tak se museli spokojit buďto s posledním dílem SimCity nebo odbočit k jiným budovatelským strategiím, které však nikdy nedokázaly konkurovat této sérii. Nakonec však mohou zůstat u této prestižní série, jelikož letos v březnu byl ohlášen další díl SimCity, u něhož, jak jste si mohli všimnout, na konci názvu chybí číslovka. Autoři se nejspíš pokoušejí a takový remake, s nímž chtějí přilákat velký počet hráčů.

 

Přesně takhle to dnes vypadá

Pakliže se má jednat o remake, neznamená to, že se hra zaměří na období prvního dílu, jenž byl navíc rozdělen do několika scénářů odehrávající se v různých letopočtech. Stejně tak se nebudete pohybovat ani v budoucnosti, k čemuž docházelo v dalších dvou pokračováních. Sami tak už víte, kam se nový SimCity zaměří. Přesně tak, zůstaneme v přítomnosti, v níž narazíte na moderní architekturu, vysoké mrakodrapy a různé problémy, s nimiž se dnes lidstvo setkává. Tedy budete se muset s tím vším řádně vypořádat. Mimo to hra nabízí hráči úplnou volnost a svobodu a záleží pouze na něm, jak své město vybuduje, avšak zřídka v nejnutnějších případech bude do vaší volnosti zasahováno.


SimCity SimCity

 

Budujte své město, tak jak se vám zachce

I tak to není jednoduché stavět město dle úplné libosti, jelikož je také třeba brát ohled na obyvatelstvo, jež nemusí být z vašich činů dosti spokojeno. Budete tak muset sledovat život vašich lidí přizpůsobovat jim město, čímž se můžete v případě nespokojenosti obyvatel vyhnout například demonstracím. Dokonce se můžete i setkat s výtržnostmi, a to byste ve svém městě jistě nechtěli. Nebo snad ano? Chcete-li být úspěšní, musíte tolerovat zájmy svých obyvatel, samozřejmě záleží jen a pouze na vás, jak se vůči lidem žijícím ve vašem městě zachováte. V první řadě jim musíte poskytnout především jídlo a pití a stejně tak i dobré zaměstnání. Jakmile budou všichni spokojeni, měla by také pro ně následovat stavba parků, škol a různých sociálních služeb. Ovšem jak jsem se již zmiňoval, vše je ve vašich rukou a je tedy jen na vás, jak se ke svým obyvatelům postavíte. Nemusejí být naprosto šťastní, ale pokud chcete vybudovat fungující město bez jakýchkoliv problémů, je třeba se alespoň držet nejnižší hranice spokojenosti.

 

Jen si pěkně nahrabejte

Co se té svobody a volnosti týče, hra vám nabídne mnoho způsobů, jak své město vybudovat. Opět záleží na vás, takže si můžete zvolit jednu z mnoha cest, díky nimž se vám budou především sypat peníze do vaší kasy. Například se můžete zaměřit na turisty, kteří budou mít u sebe pěkný balík peněz. Tak proč jim nepostavit kasina a luxusní hotely? Vydělávat se dá také z těžkého průmyslu, pokud se v něm stanete jednou z velkých velmocí. Ovšem nic vám nebrání v tom, abyste tyto dvě cesty klidně zkombinovali. Samozřejmě tato odvětví nejsou jediná, která vám hra nabídne, můžete se tak zaměřit na mnohá další a různě je kombinovat. Nakonec můžete využít všech nabízených možností.


SimCity SimCity

 

Takto si hru více oblíbíte

V novém SimCity se tentokrát rozlučte s obsáhlými informačními tabulkami, jež moc nikoho nezajímali, a tak byly zbytečnou přítěží hry. Autoři se rozhodli hráčům zpříjemnit jejich dojem. Aby hráč vnímal také vše okolo, budou mu poskytnuty informace v grafickém provedení, což pak vypadá mnohem příjemněji. Hra se s vámi snaží spřátelit ze všech směrů, takže je jisté, že u ní strávíte hodně volného času.

 

Engine Glassbox v nasazení

Nové SimCity poběží na novém enginu Glassbox, který se mimo grafiku a simulaci fyzikálních zákonů stará i o maximální detailnosti obyvatel vašeho města. Ti se zde narodí a zestárnou podle toho, jaké prostředí jim přichystáte. Můžete tak sledovat celý jejich život. Mimo to Glassbox velmi dobře slouží i vývojářům jako nástroj,  s nímž mohou velmi rychle vyzkoušet různé věci a následně se rozhodnout, zda mají daný prvek ve hře ponechat nebo ne. Co se týče těch fyzikálních zákonů, je zde například velmi dobře vypracované šíření ohně. Takže pokud uchvátí plameny jednu z vašich budov, již dokonce nikdo nebude hasit, se časem dokáže oheň rozšířit i k ostatním blízkým budovám.


SimCity SimCity

 

SimCity nově s multiplayerem

Dokonce se má v novém SimCity objevit a multiplayer, jež vám dá možnost spolupracovat s ostatními hráči jakožto sousedy. Pakliže někoho postihne katastrofa, je možné mu poslat pomoc. Naopak jim tak můžete provádět různé záludnosti jako například znečišťovat ovzduší. Mimo jiné tak máte možnost v rámci statistik porovnávat vaše výkony.

 

Nějakou dobu si ještě počkáme

SimCity na první pohled vypadá opravdu skvěle. Engine se stará o veškeré grafické detaily, fyziku hry a stejně tak i o život vašich obyvatel. Grafické zpracování je dosti pestré, což nás neustále udrží ve velmi dobré náladě, dokud nás nepostihne nějaká ta katastrofa. No, a poprvé se v SimCity setkáváme s multiplayerem. Zkrátka máme se na co těšit, i když si ještě trochu delší dobu počkáme, jelikož datum vydání je stanoveno na rok 2013, takže mají autoři stále dost času na doladění hry a vytváření dalších vychytávek.

Komentáře