Skyrim má šanci stát se jedničkou v unikátně detailním prostředí

skyrim

Dvěstě let po událostech z Oblivionu se provincie po atentátu na krále rozhořela do občanské války. Zároveň Bůh Alduin, zpodobněný obrovským drakem, se rozhodl zničit svět – to bohy nejednou popadne. Hráč – jako jeden z posledních žijících Doahkiin – musí porazit Alduina a zachránit Skyrim na pokraji zkázy.

Páté pokračování Elder Scrolls – Skyrim nenavazuje přímo na Oblivion. Je to prostě nová kapitola s přinejmenším absolutně perfektní grafikou.

Vyberte si postavu s pořádným tetováním

Na začátku si vyberete rasu, za kterou chcete hrát. Nemusíte se však zdržovat nějakým extra specifikováním postavy, to vše se doplňuje za pochodu hry. Vylepšovat se budou ty schopnosti, které používáte, čímž zabráníte nepříjemnostem, kdy si před vstupem do samé hry vymyslíte takové vlastnosti, které nakonec buď nevyužijete nebo vám prostě daný systém nesedne. Postavy mají nespočet detailů, které z jiných her neznáte. Jako třeba drobná jizva na tváři nebo tetování, ale i další individuální nastavení pro puntičkáře. Pokud budete chtít během hry změnit rasu – někteří hráči si totiž s oblibou vytvářejí nové a nové profily – původní rasa se uloží a později ji podle potřeby můžete znovu načíst.

OrcMalewlegal NordMalewlegal

Kouzlete, tvořte nebo sabotujte

Za splněním svých cílů se můžete pohybovat pěšky nebo jet na koni. Ve Skyrim leží pět velkých měst a nespočet menších městeček a všudykol divočina a hory. V každém městě funguje vlastní hospodářství a hráč má možnost ho zlepšit svou vlastní prací v zemědělství a hornictví, nebo naopak zasabotovat zacílením na průmyslové objekty. Trénovat můžete v osmnácti různých dovednostech a zvyšovat si tak jednotlivé kvalifikace. Třídní systém, jaký jsme zažili v Obliviu, byl zrušen, a postava má možnost se přirozeně vyvíjet.

Postupně se propracováváte k lepším zbraním. Energii můžete vynaložit na běh a skoky. Štíty lze použít k útoku – můžete s nimi mlátit nepřátele, můžete střílet z luku nebo se nenápadně proplížit k nepříteli. Stejně jako v reálu – pokud jako myška proklouznete za stíny křoví, nepřítel vás nemusí vůbec zbystřit.

Je zde více než 85 kouzel, které mohou být použity jak v kontaktním boji, tak na dálku. Všechny kouzla mají své specifické vlastnosti.

Krajina je prostě úchvatná

Co je však opravdu dokonalé je divoká krajina. Mamuti a šavlozubí tygři či jiné kreatury, ale i běžná zvěř a hmyz. Detaily jsou perfektně propracované, prostředí je hluboké a realistické. Procházíte jím a stejně jako v běžné krajině nevíte dopředu, co na vás vyskočí – i kdyby to byl jen třeba zajíc, utíkající přes polní cestu.

skyrim skyrim

skyrim

Nebezpeční jsou legendární draci různých ras, kteří se mohou zčistajasna objevit kdekoliv a kohokoliv napadnout. Můžete potkat vzteklého opuštěného draka nebo celou smečku těchto pohádkových nestvůr, mluvící vlastním jazykem Draconic.Draci mohou pustošit města nebo obce zcela náhodně. Někdy letí střemhlav k zemi a chrlí oheň z tlamy, jenž zapaluje obydlené domy.

Ne všichni draci jsou však nepřátelé, s některými lze i mírumilovně komunikovat.

Nad modrým jezerem poletuje veškerý hmyz a vy si můžete nabrat ten, který byste mohli potřebovat brzy do různých lektvarů. Inventář, nacházející se v doupatech či jeskyních, si lze detailně v 3D modelu prohlédnout. Vychutnáte si teleportační přesuny či zpomalení času.

Zbraně a bitky

Jakmile začne bitka, poklid prostředí se aktualizuje a spustí se akční doprovodná hudba. A raději doma přepněte potomkům na Večerníček, aby vám nekoukali přes rameno, neboť z čerstvé rány probodnutého nepřítele začne stříkat krev..

Můžete také iniciovat výrobu vlastních zbraní či brnění. Stačí nadolovat železnou rudu, nechat ji ve městě přetavit a postupně vypracovat vlastní meč. A k tomu ulovit medvěda, jehož srst s dalšími materiály by se hodila pro výrobu ochranného oděvu.

skyrim skyrim

Dungeonů je přes 150

Celé prostředí je absolutně jedinečné. Nestane se vám, že přijdete do jeskyně, která by byla stejná jako nějaká z předchozích. „V Oblivionu na dungeonech pracoval jeden, někdy dva lidé. Teď na ně máme celý tým, který se snaží, aby každá malá jeskyně i každý rozsáhlý podzemní chrám, byl jedinečný a s unikátní architekturou, byl s ním spojen nějaký quest, vlastní příběh či speciální předmět…,“ potvrdil vývojář hry.

Ve hře je více jak 150 dungeonů a více než 300 in-game knih, které vypráví o historii a tradici světa.

Není to jen procházka a bitka. Postupně nalézáte různé indicie, které vás třeba varují před nebezpečím, svitky, které umí vyvolat zombie, pasti, o kterých nemáte ani tušení, truhly plné věcí, které vás popoženou v dovednostech dál.

Budete skřepčit po draconicky

Také se postupně dozvíte, že sami jste zrozeni z draka a získáte schopnost vyluzovat dračí skřeky. Tuto dovednost nabyjete postupem hry krví – musíte zabít draka, a tím pohltíte jeho duši a můžete pak křičet až na dvacet způsobů tak zvané Dovahzaan.

The Elder Scrolls V: Skyrim vyvinuli Bethesda Game Studios pro platformy PC, PS3 a Xbox 360. Hra vyjde 11. listopadu 2011. A podle dosud známých skutečností se bude moci opravdu zařadit mezi hráčské špičky.

 

Komentáře