Sniper Elite v2

Sniper Elite v2
Pojďme si vyzkoušet práci odstřelovače z druhé světové války, který musí zastavit odpálení raket V-2, a pomoci tak vyhrát válku. Každá válka má své hrdiny a odstřelovači jsou těmi největšími, neboť dokáží zachránit spoustu životů a to pěkně zdálky. Dodejte tomu pěknou grafiku a pohled letící kulky a máte dokonalou hru.

Zpět v čase

Příběh hry se odehrává v druhé světové válce, což je za poslední dobu časové období, kterému se již nevěnuje tolik pozornosti, což je podle mého názoru opravdu škoda. Staré známé zbraně a rozbouraná města, která jsou plná vhodných pozic pro nenápadnou střelbu z dálky. Hra se odehrává v Berlíně ke konci války, a tak ve hře narazíte na německé a ruské tanky, obrněnce a pěšáky, ale bohužel všichni jsou vaši nepřátelé. Hlavní hrdina je tajný agent OSS, stejně tak jako tomu bylo v předchozím díle. Vaším úkolem je zneškodnit vědce, kteří pracují na vývoji balistických raket V-2. Válka je zlá a tak musíme prolít krev, abychom zachránili ostatní, a vyhráli tak válku samtnou.


Sniper Elite v2 Sniper Elite v2

Pořádná zbraň je samozřejmostí

Ve hře je spousta zbraní, ale ty, které využije odstřelovač není zas tak mnoho, ale vystačí vám bohatě. Vaše výbava se skládá ze tří typů zbraní. Kromě odstřelovací pušky tak máte možnost u sebe mít samopal a pistoli. Ze začátku je vaše nejlepší přítelkyně zbraň M1903A4 Springfield. Jako samopal máte samozřejmě M1928A1 Thompson a pistolí je Welrod Mark II, což byla tehdejší zbraň s tlumičem a tímto je nejlepší zbraň pro tiché zabití.

Během průběhu hry narazíte na nové zbraně ostatních frakcí. U německých vojáků můžete získat samopal MP-40, pistoli Luger P08 a odstřelovací pušku Gewehr 43. A až narazíte na ruské vojáky, vyzkoušejte si samopal PPSh-41 a odstřelovací pušku Mosin–Nagant.

Mocnou zbraní odstřelovače je také možnost zadržet dech a ulehčit tak míření na cíl. Vyberte si pozici pro střelbu, uklidněte si tep, zadržte dech a stiskněte spoušť. Perfektní zpomalení času a následná animace letu kulky vám dává jasně najevo, že cíl je zabit.


Sniper Elite v2 Sniper Elite v2

Tak kam se dnes vydáme

Ve hře navštívíte různá místa, některá vám budou známá z fotek různých památných míst, a některá znát nebudete. Většina misí se odehrává ve dne nebo alespoň za denního světla. Ale také se dostanete na misi, která se odehrává za noci a ještě k tomu na tajném místě, kde testují rakety V-2. A vy je musíte zastavit a nejlépe vyhodit celé místo do vzduchu. Lokace vypadají opravdu dobře a o to tady jde především.

Na detailech záleží

Pokud hrajete hry za odstřelovače, vaší a nepřátelovou nejlepší výhodou je parádní kamufláž a pozice pro střelbu odkud vás nikdo neuvidí. Během hry narazíte i na nepřátelské odstřelovače a občas může být obtížné najít pozici odkud střílí. Velkou pomocí je odraz světla v optice nebo sledování výstřelu. Kromě prostředí samotného, které je velice pěkně propracované, je příjemné sledovat německé pěšáky na hlídce nebo velitele tanku, který vylezl z poklopu a je tak krásným terčem pro vaši kulku. Kvalitně propracovaná zbraň, kulka letící vzduchem, protínající německou helmu, následně lebeční stěnu, mozek a opět ven skrz druhý konec helmy. Toto je jeden ze scénářů, které můžete zažít. Hra totiž má novinku a tou je rentgenový pohled, který se vám naskytne při pěkné střele, která zasáhne například důležitý orgán. Můžete tak vidět průstřel srdce, ledvin, oka nebo krční tepny. Není to pro lehké nátury, ale efekt vypadá opravdu dobře. Kromě grafických detailů bylo zapracováno i na zvucích a tak když sledujete kulku, která naráží do kovové helmy, krásně to zazní, a vy tak můžete být spokojeni, že cíl nebude trpět.


Sniper Elite v2 Sniper Elite v2

Život kulky

Snad každá odstřelovací hra obsahuje pohled kulky, který umocní zážitek ze střelby a pohled na to, jak kulka vyletí z hlavně a udeří cíl, který nemá ani tucha o tom, že na něj něco letí, je opravdu úžasný. Občas se vám může stát, že vám do cesty střelby vstoupí další osoba. Ideální příležitost pro výstřel. Kulka po nárazu do první osoby se samozřejmě poškodí, ale pořád má takovou rychlost, která je smrtelná pro osobu stojící za již mrtvou osobou a můžete tak zabít 2 nebo i více lidí za sebou. Stačí jen najít správný úhel a načasovat výstřel. Kulka také může být použita na nějakou výbušninu nebo palivovou nádrž tanku. A i někdy se můžete trefit do vojákova granátu, který udělá obrovský výbuch a můžete tak zabít více cílů najednou. Za každým zásahem obdržíte bodové hodnocení s popisem zásahu a vzdáleností cíle. Můžete být tak například odměněni za zásah do hlavy, pokud se cíl hýbal nebo například za zabití nástražnou pastí. Na konci každé mise se vám zobrazí přehled počtu zabití, celkového skóre a nasbíraných předmětů, které jsou vedlejším doplňkem hry.


Sniper Elite v2 Sniper Elite v2

Logika

Pokud vystřelíte jednou, nepřítel o vás nemusí vědět, sice začne prohledávat okolí, ale pokud jste daleko, jste v bezpečí. Avšak pokud vystřelíte podruhé, můžete mít problém, neboť vojáci jsou také přesní a dokážou vás velice rychle najít a zastřelit. Vojáci také velice rádi obsazují pozice těžkých kulometů a tím se pro vás stávají ještě větším nebezpečím. Vojákům můžete také utéci nebo jim nastražit nějakou tu past. Na zem můžete položit nástražný drát s granátem Type 97 nebo položit minu. V některých misích můžete odlákat vojáky hozením kamene a nebo je přímo odpálit granátem, čímž ale přijdete o efekt utajení. Výbornou příležitostí pro střelbu je nějaký hlučný zvuk, který přehluší váš výstřel, proto když vedle vás vybuchne bomba, vystřelte a nikdo kromě oběti si nevšimne, že někdo střílel. Pokud ovšem někdo neuvidí, jak vedle něj upadl jeho voják ve zbrani.

Máte rádi obtížnost a realitu?

Hra má samozřejmě tři obtížnosti, které se netýkají pouze způsobeného poškození od nepřítele. Pokud budete hrát na nejlehčí nebo střední obtížnost, uvidíte při zadržení dechu při míření bod, kam kulka udeří a nemusíte si tak lámat hlavu s náměrem. Také nabíjení zbraní je rychlejší, neboť jediným nabitím kulky si dobijete celý zásobník. Toto však neplatí pro těžkou obtížnost, nepřátelé jsou opravdu zabijáci, odstřelovači vaší noční můrou a přebíjení zbraně je pěkně kulka po kulce. Je vidět, že autoři mysleli opravdu na realističnost hry a skvělý prožitek. Hru je možné na střední obtížnost dohrát za necelých 6 hodin. Pokud však chcete hru dohrát na nejtěžší obtížnost a ještě k tomu najít všechny sběratelské předměty, přidejte si pár hodin navíc a nebo hurá na multi-player.


Sniper Elite v2 Sniper Elite v2

Spolupráce nebo hon

Pokud máte rádi spolupráci v týmu, můžete si zahrát co-operaci ve dvou hráčích, kde například přežíváte stupňující se vlny nepřátel nebo se přímo pusťte do online multi-playerové řežby odstřelovačů.

Ve hře také nesmí chybět různé achievmenty, neboli trofeje, které můžete odemknout. Od překonání nejvíce zabití v historii jednoho odstřelovače nebo o sbírání zlatých cihel nebo odstřelování lahví vína.

Hodnocení redakce

(9.5/10)

Komentáře