Star Trek – klasika, která nikdy neumírá

Kdo nezná kapitána Jamese Kirka, Enterprise, Romulany, Klingony, Borgy a další, jako by vůbec nežil na téhle planetě. Starttrekovské šílenství trvá desítky let a obsadilo nejspíš všechny složky spotřebního průmyslu a zábavy. A počítačových her nevyjímaje. Podle informací jich existuje víc než padesát titulů, ale ne všechny jsou originální. Některé vytvořili startrekovští fanoušci. Doposud je však kritika často příliš kladně neocenila, výjimku tvoří Star Trek Online, který získal až na pár výjimek dost dobré hodnocení.

DEMO vs. plná verze

Star Trek Online Star Trek Online

 

Na síti je nyní pro ty, kteří ještě Star Trek nevyzkoušeli – nejspíš z finančních důvodů – dostupná demo verze Star Trek Online.

Zadarmo si můžete vytvořit dvě postavy v rámci Federace. Bohužel ne Klingony. Projít výukovým programem, epizodou „Uvízlý ve vesmíru“ a splnit misi, vedoucí k záchraně S. S. Azura. Hrací čas je neomezený, můžete procházet vesmírem 25. století podle libovůle. Pokud ovládáte pouze češtinu, bude to možná pro vás zpočátku trošku oříšek.

Nicméně hra opravdu stojí za to, je graficky i autenticky hodně dobře propracovaná. Skutečně máte pocit, že jste součástí kosmických misí, jak je znáte z nekonečného seriálu a filmů Star Trek. I když trávíte většinu času spíš na své lodi, stejně máte pocit, že kolem vás je neprobádaný vesmír. Mohu plně souhlasit se závěrem recenze, zatím nejlépe udělené pro Star Trek Online, od Seana Bambergera. „…milujeme tuhle hru! Cryptic opět vytvořil hru, která … plně respektuje původ startrekovské licence.“

Plnou verzi lze pořídit za 14,99 dolarů měsíčně nebo doživotně za 299,99 dolarů.

Star trek hra

Na youtube je dostupný trailer pro Star Trek Online

Taktický, strojní a vědecký důstojník

Úvod je stejný jako u plné Star Trek Online. Na začátku máte možnost si vybrat mezi taktickým, strojním nebo vědeckým důstojníkem. Vyberete si vzhled postavy co do detailu barvy očí, vlasů a typu figury, zvolíte dvě výhody z nabídky, dáte postavě a své lodi jméno a můžete doplnit i pozadí vašeho příběhu – vytvořit vlastní životopis k hlavní postavě.  Není to však podmínkou.

Počáteční výběr postavy záleží na tom, jaké máte představy o své úloze ve hře; každá role má některé přednosti a nedostatky:

Strojní důstojník například chrání ostatní hráče před poškozením, vědecký důstojník může léčit oslabené přátele, taktický důstojník je bojovník, který rád nadělá kolem sebe značnou paseku. Dokáží toho mnohem víc, tohle byl jen takový výcuc některých vlastností. Každý z nich může ještě vykonávat různé profese.

Strojní důstojník se může zaměřovat profesně na ženistu, který dělá do výbušnin, či technika, který je dobrý sabotér pro nepřátelské zařízení, nebo výrobního inženýra, který pracuje s určitými objekty.

Vědecký pracovník má největší potenciál rychle reagovat na chaotické bojové situace, vytváří energetické pole apod. Vědci se pak profesně zevrubně dělí na ty, jenž jsou schopni oslabit své nepřátele, jakmile přijdou s nimi do styku, dále pak na výzkumné pracovníky nebo lékaře.

Předpokládám, že nejspíš nejvíc žádaný je taktický důstojník, který způsobuje nepřátelům škody nejrůznějšími bojovými metodami. Profesně může být vysoce kvalifikovaný voják, který manipuluje s různými typy granátů. Dále bezpečnostní úředník se znalostmi nejrůznějších zbraní a nebo je speciálně vycvičenou silou, která mimo jiné ovládá bojová umění.

Star Trek Online Star Trek Online

Klingonem však nebudete

Co se mi líbí, že vůdcem posádky – tedy vy, kdo hru hrajete –  může být také klidně žena, respektive humanoidní druh ženského pohlaví.

Počáteční volby všech parametrů podle vlastních představ a požadavků jsou velmi rychlé a vůbec nezdržují. Prakticky – pokud máte předem jasno nebo nejste vybíravý – stačí párkrát odklikat a jste už ve hře. Přechody mezi obrazy jsou plynulé bez dlouhého načítání, prakticky se vám vždy jen na zlomek vteřiny při přechodu z místnosti do místnosti objeví upozornění, že hrajete demo verzi s omezenými možnostmi a chcete-li si to užít na plný pecky, musíte si zakoupit plnou verzi.

Z předem vybraných druhů si můžete buď volit z Federace – člověka, Andoriána, Vulkána či další druhy (celkem 9). Na Klingongy, kterých je tam na pět základních druhů od ctihodného Klingona, chladnokrevného Gorna a tak dále, si však musíme nechat zajít chuť. Ale ani placení hráči je nemají hned od začátku. Klingoni jsou pro ně přístupní až od šestého levelu.

Každý druh má svá specifika a je odolnější vůči některým typům útoků více než jiný.

 

Monitoring

Jakmile se dostanete do akce, máte hned přehled o všem, co se kolem vás děje. Vidíte, jak jste na tom se zdravím, silou apod. Detailní informace sledujete i u členů svého týmu, včetně vzájemné vzdálenosti. K dispozici máte minimapu v pravé horní části monitoru, která zobrazuje vaši polohu v prostoru a pohyb ostatních hráčů. Informace jsou přístupné i o dalším viditelném hráči, ať je přítel nebo nepřítel. Dozvíte se, jak je na tom se zdravím, s ochranným štítem, který máte i vy a poškozuje se jako první bez dopadu na celkové vaše zdraví, jak daleko je vzdálen apod.

Star Trek Online

Obrazovka dává přehled o postupu misí a zeleně pak značí tu misi, která je aktuální. V demo verzi je plnění misí omezen jen na jednu. V dolní části obrazovky je viditelný přehled jednotlivých zbraní. K boji můžete dostat hned dvě zbraně, ale jen jedna je ve stejném čase aktivní. Zbraně lze přehodit stisknutím písmene Z. Pohyby jsou možné od chůze po krátký sprint i plazení se.

Boj

Každý pohyb přináší co do obrany či útoku zase další výhody či nevýhody. Nepřítel vás může napadnout klidně ze zadu nebo z boku. Zbraně na zemi mají dvě funkce – můžete demaskovat nepřítelovy slabiny nebo se nad ním objeví jakýsi zlatý křížek a vy můžete na něj zaútočit. Nepřítel může být značně překvapen a hned vyřazen z boje.

Využití odhalení nepřítelových slabin je dobré třeba k tomu, že se na útok můžete připravit právě těmi zbraněmi, které by byly v daném případě nejefektivnější.

Do akce je dobré vycházet s týmem, kterému lze snadno dávat jasné úkoly. Členové hostujícího týmu mohou být vybaveni stejnými zbraněmi jako hráč. Mohou mít definované zbraně, štíty, brnění, specifické chování. Můžete je strategicky rozmístit kolem nepřítele apod. Indikátor posádky ukazuje její stav. Prakticky se na lodi dělí jen na aktivní, zraněné nebo mrtvé. Mrtvé znamená jen jediné – je potřeba tyto členy posádky nahradit. I ovládání lodi má své výhody a nevýhody. Například když poletíte na plný kotel, nemůžete současně bojovat. Je zde i rozdílná efektivnost zbraní, konkrétně třeba u zbraní, které útočí za pomocí paprsku, je vysoká efektivnost pro zničení štítu u nepřátelské lodi, ale za to neudělá téměř žádnou škodu na trupu. Naopak torpéda mají mizivou šanci zničit štít na nepřátelské lodi, avšak značně poničí trup lodi. Střelbu lze namířit přímo nebo v určitém úhlu opět podle typu zbraně.

Ve vesmíru lze na lodi nastavit autopilota, když zadáte cíl, kam chcete, aby vaše loď směřovala.

Posádka

Vaše loď má několik členů posádky (Bridge Crev), která je řízena počítačem, takže vy je neovládáte. Přicházíte s nimi do vzájemné interakce jak na lodi, tak ve vesmíru. Mají také své schopnosti a vzájemně si můžete pomáhat k docílení úspěšné mise a přežití. V plné verzi nabízí Star Trek Online možnost náboru posádky buď zakoupením na personálním oddělení v prostoru Země nebo je lze získat za odměnu. V Demo jsem se s tím nesetkala.


Star Trek Online Star Trek Online

Závěr: platit či neplatit

Star Trek Online je opravdu úžasná hra a hned si ji zamilujete. I když se na první pohled může zdát, že toho je příliš, abyste si zapamatovali, pochopili ovládání a využívání schopností. Na začátku ale procházíte zaučováním, kdy při každém pohybu jste nápovědou vedeni, co máte momentálně dělat, dokud se vám to přirozeně nevryje pod kůži.

Prostředí je velmi dobře detailně propracované, loď je prostorná a plná aktivní posádky tak, jak to známe z obrazovky. Vesmír je úchvatný. Vše co detailů a barev je super. Po skončení demo verze budete hodně trpět, že je konec k plnění úkolu a bloumání nazdařbůh po vlastní lodi už brzy odplaví kýžené potěšení. Pak nastane dilema, zdali si připlatit a hrát dál. K současnému kurzu dolaru to není zas tak žhavé.

A Star Trek Online asi nejspíš českého fanouška Star Treku chytne právě víc než letošní odvolaný Czech Trek 6 kvůli nedostatku zájemců. Nicméně konkurenční Trekfest 011, který začíná Festivalem fantazie v Chotěboři, sotva děcka přeberou vysvědčení, a pokračuje 3. 7. Star Trek Linie, zrušení neplánuje. Tak snad na nějakém srazu potkáte živého Klingona, když tu potěchu v Demo verzi ve svém týmu mít nemůžete. Ale to je také snad jediná vada na kráse. A cílená. Kdo chce víc, musí si prostě zaplatit. A kvalita a vymakanost hry si pochopitelně zaslouží zaplatit za rozšíření, pokud chcete v misích pokračovat.

Obrázky: startrekonline.com

 

Komentáře