Tvůrci ArmA série pracují na simulátoru Take on Helicopters

Take on helicopters

Splňte si své dětské sny, staňte se piloty! Motor je zkontrolován a teď už stačí jen nastartovat a roztočit rotory. Už bylo na čase si trochu odpočinout od války a toho samého krveprolití. Ve studiu Bohemia Interactive sídlícím v Mníšku pod Brdy, kde se dříve pracovalo na ArmA titulech, totiž vzniká nová hra, letecká simulace Take on Helicopters zaměřena jen na vrtulníky.

Tak sem s tím strojem!

Určitě se mezi vámi najde hráč, který několikrát zatoužil po tom sednout do kokpitu a jen tak se proletět nad krajinou. V tomto leteckém simulátoru budete mít možnost nasednout do vrtulníků tří kategorií: těžkých, středních a lehkých strojů. Mezi těžké vrtulníky byly zařazeny ty největší, jež slouží především k přepravě nadměrných nákladů. Lehké vrtulníky budou stroje vhodné k létání v nízkých výškách a manévrování.  Se středními vrtulníky se běžné setkáváme. Jsou určeny hlavně k přepravě osob.

Take on Helicopters Take on Helicopters

Zkontrolujte nádrž, ať můžeme letět

Vzhledem k tomu, že se jedná jen o zaměření na vrtulníky, je ve hře velmi rozšířený a hlavně reálný model letové dynamiky. Létání nebude tak snadné jako například v ArmA 2. Pro některé nezkušené bude problémem jen nastartování motorů, které obnáší několika kroků. Nejprve je třeba zapnout baterie, poté roztočit rotory, nastartovat motory a čekat na zahřátí. Ještě jsme nevzlétli a kolik věcí jsme už museli udělat. A to není všechno. Před nastartováním vrtulníku bude hráč muset udělat kompletní diagnostiku motoru, prověřit, zda náhodou neuniká palivo a další zásadní věci, které pilot před startem kontroluje. A nebude to jen imaginární, vaší povinností bude stroj obejít a prohlédnout všechny jeho důležité části. Navíc jsme se již dočkali i animací při nastupování, jež se ve vojenských simulátorech od BIS nevyskytovaly.

A vzhůru do nebes!

Po kompletní údržbě a po nastartování můžeme konečně vzlétnout do nebes. V kokpitu se budete cítit, jako byste pilotovali opravdový vrtulník. Všechny páčky a budíky jsou animované a chybět nebudou ani kontrolky, displeje a obrazovky. Obraz v obraze je mezi hrami od BIS úplnou novinkou. Dalším prvkem, který nám hlavně zpříjemní přistávání, je vyklánění se v kabině do stran a dopředu, což je u opravdových pilotů potřeba. Také se už někteří hráči setkali v ArmA 2 s náročným přistáváním a pokud to bylo možné, mohli ke zjednodušení využít pohledu třetí osoby. Teď si jistě říkáte, zda má cenu si takovou hru koupit, když bude však tak náročné. Samozřejmě, že má.

Staňte se profesionálními piloty

Pro některé, kteří již mají nějaké zkušenosti s leteckými simulátory či opravdu létají, nebude Take on Helicopters příliš náročné. Ne všichni jsme však dokonalí a umíme zacházet s kniplem, a tak existuje možnost zvolit si režim, kde jen nastartujete motor a můžete letět. Nebudou však chybět ani přehledné tutoriály, s nimiž nebude problém doplnit chybějící znalosti. Naučíte se správně zvládat různé krizové situace. Ačkoli se jedná o letecký simulátor, nebude nutné mít joystick, jelikož je hra stejně tak dobře přizpůsobena pro ovládání s klávesnicí a myší.

Take on Helicopters Take on Helicopters

Začněme podnikat

Samozřejmě ve hře nebude chybět ani kampaň, ve které budete řídit svoji leteckou firmu. Ve vlastním hangáru se budete moci procházet a prohlížet si své vrtulníky, jež  bude třeba především udržovat a inovovat. A když je více peněz, proč si nekoupit nějaký novější stroj? Kampaň se bude skládat z hlavních a vedlejších misí, v nichž budete pomáhat policii s pátráním po zločincích, vysílat zpravodajství pomocí kamerových systémů upevněných na trupu vrtulníku, pomáhat na stavbě nebo jen tak přepravovat osoby. Někteří vaši klienti budou opravdu nároční. A zajistit komfortní a klidnou cestu bez zbytečného manévrování někdy nemusí být vůbec snadné. Na druhé straně své schopnosti pilota naplno využijete při letecké akrobacii. A pokud se něco nezdaří, nemusíte se hned bát, jelikož vrtulník okamžitě neexploduje, ale jen se poškodí v závislosti na závažnosti havárie. To znamená, že si v mnoha případech můžete jen poškodit listy na rotoru či ohnout přistávací ližiny.

Slalom mezi mrakodrapy!

Létat se bude nad největším městem amerického severozápadu, a tím je Seattle s jeho typickou věží,  na jejíž stavbě se v kampani podílíte i vy. Nemusíte se však obávat toho, že takovéto velké město bude velkým problémem pro váš hardware. Vše je velmi dobře vymyšleno a ošetřeno. Z výšky vypadá město velmi kvalitně propracované díky satelitním snímkům, ale pokud klesnete níže, kvalita terénu už není taková, na jakou jsme byli všichni zvyklí v ArmA 2. Jenomže v leteckém simulátoru to není opravdu potřeba. Mapa s městem má neuvěřitelnou rozlohu 61 x 61 km. A to není Seattle jedinou mapou ve hře. Další lokací je hornatá mapa ve stylu blízkého východu o rozloze 120 x 120 km. Takže i v Take on Helikopters budete mít co dělat než prozkoumáte každý kout těchto oblastí.

Take on Helicopters Take on Helicopters

Volnost jak má být

ArmA přitáhla mnoho hráčů díky svému zabudovanému editoru misí, který nebude chybět ani zde. Komunita tak má možnost hru dále rozvíjet nejen přidáváním nových misi, ale i nových vrtulníků a jiných modifikací. Editor misí bude přizpůsobený méně zkušeným hráčů. V nabídce se vyskytne více druhů bodů trasy, bude možné nastavit, zda má vrtulník přistávat, nakládat, vykládat nebo létat v klidu.

Tak moc velký odpočinek od války to nebude

A když je možnost tvorby misí, nebude tu chybět hráči oblíbený multiplayer, ve kterém si budete moci zahrát jak kooperativní mise, tak i mise typu hráč proti hráči. Abychom se v tom soupeření tolik nenudili, autoři nám připravili stroje vybavené raketami a kulomety, takže bude o zábavu velmi dobře postaráno.

Take on helicopters Take on helicopters

Těšíme se!

Termín vydání je oznámen na zimu letošního roku, takže nám nezbývá nic jiného, než si tu chvilku počkat, a pak už jen obdivovat kvalitně provedenou práci z Mníšku pod Brdy.

Systémové požadavky:

OS: Windows XP, Vista
CPU:  Intel Dual-Core 2.4GHz, AMD Dual-Core Athlon 2.5GHz
RAM: 2GB
GPU: NVIDIA GeForce 8800GT, ATI Radeon 4850 se Shader Model 3 a 512MB RAM
HDD: 10GB místa

Komentáře