Tropico 4: Informace pro všechny diktátory – srovnejte si své skóre na Facebooku!

El Presidente, všemocný diktátor, který má ve svých rukou osudy celého svého národa, si užívá nádherného sluníčka na vysněném ostrově v Karibiku. Doufejme, že jeho mocenské a pyšné ideály nezkalí nějaký vychytralejší politický nepřítel, národní vzpoura nebo snad nějaká přírodní katastrofa. Není nadto, když všechno klape a do pokladničky se sypou penízky.

Jsme páni ostrova a pupkem vesmíru, tak se aspoň každý diktátor cítí. Kolem sebe máme podlézavé ministry, kteří se snaží prosadit naše rozmary, a když se něco náhodou zvrtne, tak vinu můžeme klidně přišít jednomu z nich, aby naše božská autorita nebyla zkalena. A lid nám za to v úlitbě postaví ještě mauzoleum.

Jak to bude s balzamováním, mi není jasné. Navíc s postavením mauzolea svým způsobem nepředznamenáváme i diktátorovu smrt? Abychom snad nějak předčasně nevyvěsili černý prapor pro eventuelní budoucí pokračování pětky. Nicméně i Faraonům otroci stavěli pyramidy za jejich života.

Spokojený diktátor a rostoucí pokladna bez deficitu – hodilo by se leckde v reálném životě. Zdali by to nebyla však nuda, kdyby všechno tak dokonale klapalo. A v gamesce spiklenecky rádi oceníme nějaké to vzrůšo paniky z chrlící sopečné lávy, živelných tornád drtících vše před sebou a vzbouřeného davu, který už nechce pracovat na banánových plantážích pod naším tyranským jhem.

Tropico 4 Tropico 4

Když začne chrlit sopka lávu nebo se jinak pekelně mračit počasí, poslechneme svého ministra a zrušíme lety? Ale to pak přijdeme o peníze za letenky od lačných turistů po našich plážích? Dilema, dilema, peníze nebo bezpečí…

Ale El Presidente také nemusí být žádný tyran, může být laskavý nebo mazaný investor. Může právě využít ostrov pro zahraniční turisty a umět obchodovat s cizími zeměmi. I když je skutečně hodně na rozmyšlenou, s kým bude El Presidente vyjednávat. Hra se odehrává v období Studené války. Na jedné straně imperialistický Západ v nejsilnějším zastoupení Spojených států a jeho východní protivník SSSR, dalším gigantem je pak Čína a na mapě ještě najdeme kolektivní společenství zemí na Blízkém východě a Evropu.

Ačkoliv oficiální stránky Tropico zamrzly na informaci, že verze čtyři má být uvolněna pro PC a Xbox 360 ve druhém kvartálu, Studio Haemimont Games před nějakou dobou usoudilo, že by bylo lepší odstranit všechny nedostatky a přijít na trh až v srpnu s produktem, který nikoho nezklame.

Podle dostupných informací o tom, co nám má nová verze vše přinést, fanoušci strategií přivítají návrat El Presidente z rajského ostrova Tropico určitě s jistou dávkou nedočkavosti. Však taky skokem z jara už je léto. A svět se mění i v Tropico, které se pohybuje v průběhu času a El Presidente musí čelit celé řadě nových problémů. Budeme muset získat co největší podporu lidí, protože naše rozhodnutí ovlivní budoucnost našeho národa a velikost bankovního konta.

Oproti trojce přichází nová politická spektra – bude se více vyjednávat s velmocemi, volit se ministři, kteří budou pomáhat protlačit El Presidentovi kontroverzní taktické plány. „Ale pamatujte,“ říkají oficiální stránky „abyste si drželi své přátele blízko a své nepřátele ještě blíž…“

Tropico 4 přináší navíc úroveň sociální interakce s přidáním integrace pro počítačovou verzi na Facebook a Twitter. Na Twitteru bude možné psát rovnou komentáře ze hry, oznámení o skončení mise apod. Na Facebooku vznikne online žebříček úspěšných interaktivních diktátorů podle zveřejněných screenshotů.

Nová kampaň přinese dvacet nových náročných úkolů a deset nových map. Slibuje možnost sestavit si svou vizi dokonalého ostrova s lepší grafikou a dvaceti novými budovami (včetně burzy, nákupního centra, aquaparku, hasičské stanice, chemičky a obrovské horské dráhy a dalších staveb)

Ke vší rostoucí pýše a konjunktuře a blahu ostrova Tropico nám škodolibý autoři hry dopřejí šest nových interaktivních katastrof, to abychom se neunudili vlastní dokonalostí – budou vybuchovat sopky, řádit tornáda a období sucha. Otázkou je, který protivník bude silnější – politický nepřítel nebo matka příroda?

Nebo nakonec ztroskotáme na neplnění vlastních slibů? Co takhle vylepšit si image u nějaké skupiny na ostrově s tím, že jejich důvěra by se nám mohla hodit do našich politických plánů? Po dohodě s vůdci dané skupiny dostaneme k plnění konkrétní úkol. Jestliže si to však z nějakého důvodu – nebo diktátorského rozmaru – rozmyslíme, vztahy se mohou pořádně pokazit a zase čelíme dalším problémům.

Je to těžké vládnout třebas jen jednomu malému ostrovu, který je stejně součástí celého světa a mezinárodní politické interakce. Nicméně jsem nedočkavá příchodu srpna. Nejen kvůli tomu, že bude zase pořádný pařák, ale rozhodně také proto, že Tropico 4 vyjde oficiálně na trh. A musím uznat, že podle informací, jak se hra vyvíjí, se můžeme těšit na opravdu vychytanou strategickou hru s pořádnou dávkou zábavy a možností využít svého taktického potenciálu.

Takže co v srpnu – plavky nebo Tropico? Nebo obojí: berem plavky a letíme navštívit El Presidente!

Komentáře