World of Warcraft: Mists of Pandaria – pozdravte se s panem Pandou

WoW Mists of Pandaria
Nový datadisk přinese fanouškům World of Warcraft novou rasu Pandarenů, což jsou vlastně obyčejné pandy se značnými schopnostmi. S tímto přídavkem tak hra trochu nabude asijského nádechu.

 

Jak tato rasa vznikla

Rasa Pandarenů se v komunitě Warcraftu objevila již v roce 2003 jako aprílový žertík pro Warfcraft 3. Tenkrát nikdo nečekal, že se v tomto herním světě někdy ukáže, ale i tak si ji fanouškové velmi oblíbili. Není se tedy čemu divit, když probíhalo hlasování, kterou rasu by hráči přivítali v novém rozšíření pro World of Warcraft, samozřejmě nezvítězil nikdo jiný než Pandareni.


WoW: Mists of Pandaria WoW: Mists of Pandaria


 

Počet hráčů neustále ubývá

Letos to bude již osm let, co ve světě online her dominuje World of Warcraft. Během těchto let se snažilo tuto hru překonat nespočet titulů, které byli jak úspěšné, tak i neúspěšné. Jenomže žádná z těchto her neměla na World of Warcraft, jenž je stále dodnes králem svého žánru. Navíc zanedlouho se mezi námi objeví dlouho očekávaná hra Guild of Wars 2, která má tu šanci konkurovat a sesadit World of Warcraft z trůnu, jelikož za ni nebudou hráči muset platit měsíční poplatky. Díky své dávné velké popularitě se hra World of Warcraft dostala do Guinnessovi knihy rekordů jako nejpopulárnější MMORPG hra, která dosáhla až dvanácti milionů aktivních hráčů po celém světě.

 

Datadisk by mohl úbytku hráčů zabránit

Konkurence má především tu šanci, protože počet aktivních hráčů neustále klesá. Za poslední půl rok jich ubyl rovný milion, což je velmi velké číslo. Dnes jich je tedy aktivních pouze devět milionů. Naštěstí Blizzard Entertainment se nehodlá jenom tak vzdát a začal bojovat s úbytkem aktivních hráčů. Pořád je, ale otázkou, zda dokážek sobě vrátit tak velký počet ztracených hráčů pouhým datadiskem, s jehož východní tematikou se zaměřil především na rozsáhlou asijskou komunitu. Navíc na Pandarii už padlo několik narážek a kritika. Samozřejmě najde i velký počet lidí s kladnými názory.


WoW: Mists of Pandaria WoW: Mists of Pandaria


 

Pandareni nejsou jedinou novinkou

Datadisk Mists of Pandaria nám přinese nejen novou rasu Pndarenů, ale mnoho dalších novinek, jejichž počet by měl být větší než v předchozích třech datadiscích. Jen pro připomenutí první datadisk pod názvem The Burning Crusade spatřil světlo světa v roce 2007. O rok později se mezi fanoušky objevil další datadisk Wrath of the Lich King, po jehož vydání bylo během jednoho dne prodáno 2,8 milionu kopií. Rekord v prodeji však překonal další datadisk Cataclysm, vydaný v roce 2010, kdy během prvního dne bylo prodáno přes 3,3 milionu kopií. Jak to letos dopadne s prodejem Mists of Pandaria, mě dosti zajímá. Bohužel asi tak vysokého počtu prodaných kopií jako u předchozího datadisku nejspíš během jednoho dne nedosáhne.

 

Odkud se ty pandy vlastně vzaly?

Pandareni žili dlouhá léta pod nadvládou tyranů jménem Mogu. Nakonec se díky svým značným schopnostem dokázali z této tyranie dostat, přičemž se vydali vybudovat svoji vlastní říši zvanou Pandaria, která se nachází v jižní části Azerothu mezi Kalimdorem a Eastern Kingdoms. Pandaria se skládá z těchto zemí: The Jade Forest, Krasarang Wild, Valley of the Four Winds, Kun-Lai Summit, Townlong Steppes, Dread Wastes, Vale of Ethernal Blossoms.

 

Až vyrostu, chci být mnichem

Za Pandareny začíná hráč své dobrodružství v Shen-zin Su. Jakmile hráč dosáhne desáté úrovně, čeká ho velmi důležité rozhodnutí, na jakou stranu se jeho hrdina přidá, tedy k Alianci či do Hordy. Do té doby je neutrální. Pandareni rozdělení do těchto opozičních frakcí nemohou následně mezi sebou komunikovat. K dispozici jsou tato povolání: Hunter, Mage, Priest, Rogue, Shaman, Warrior a Monk. Monk neboli mnich je novým povoláním, které tento datadisk přináší. Jako energii využívá vnitřní energii Chi. Povolání Monk budou mít k dispozici všechny rasy kromě Goblinů a Worgenů.


WoW: Mists of Pandaria WoW: Mists of Pandaria


 

Nový systém talentů

Další novinkou je kompletně předělaný systém talentů. Původní talentový strom byl nahrazen třemi novými, čímž se počet talentů výrazně snížil. Hráč má od desáté úrovně možnost zaměřit se na obranu (tank), útok (dps) či na léčení (healer). Talent si pak vybírá každých patnáct úrovní. Stejně tak se musím zmínit o tom, že další novinkou je zvýšení počtu úrovní, a to na rovných devadesát.

 

Pošlete své zvířátko do souboje

Vaším dobrodružstvím vás také již delší dobu doprovází mazlíčkové neboli pets. Tato zvířátka vlastně nebyla vůbec k čemu užitečná, sloužila tedy jen pro potěšení hráče. V novém datadisku však budou mít nový význam, jelikož je zde budete moci posílat do přátelských soubojů proti zvířátkům ostatních hráčů. Celý tento takzvaný Battle Pet systém je zpracovaný v Pokémon stylu. Stejně jako v Pokedexu si můžete prohlížet schopnosti vašich mazlíčků, které se postupem času při soubojích vylepšují. Pokud nechcete, tak si je ani nemusíte kupovat v obchodech a můžete je chytat volně v přírodě.

 

Pandy tu budou již bzry

Jak to dopadne s Mists of Pandaria a World of Warcraft vůbec se dovíme po 25. září, kdy se tento nový datadisk objeví v obchodech. Standardní krabicovou verzi si pořídíte za 800 korun. Pokud byste však měli zájem o sběratelskou edici, vyjde vás to na 2 200 korun, přičemž k této edici získáte létajícího Imperiál Quilen mounta, Starcraft 2 portréty pro Váš účet, banner Sigil a Accent z Diabla 3, artbook obsahující 208 stran, podložku pod myš, DVD a Blu-ray disk o tvorbě hry a soundtrack. První čtyři bonusy získáte i k digitální DeLuxe verzi za 50 EUR. Jaký je váš názor na datadisk? Myslíte si, že zabrání rychlému úbytků hráčů? Udrží se hra stále na první příčce své kategorie?

Komentáře