World of Warplanes – prožeňte se oblaky v 2. světové

World of Warplanes
Pokud vás přestaly bavit pozemní bitvy v tancích, nic nevzdávejte a připravte se na pořádné boje ve vzduchu, které vám přinese World of Warplanes, jež prochází fází betatestu.

 

Vzhůru do oblak

Stejně tak jako mnoho dlouho očekávaných her, nechyběla také předváděčka letecké akce, představená již na loňské výstavě E3, World of Warplanes, na níž nepracuje nikdo jiný než běloruské studio Wargaming, které se taktéž podílelo na vývoji populární hry World of Tanks. Ta už mezi hráči více jak jeden rok dominuje, a nováčků stále přibývá. Dle názvu se nemusím ani zmiňovat o tom, že se tentokrát bude jednat o letecké bitvy z prostředí druhé světové války. Ty by měly být ještě větší a svižnější. Doufejme však, že budou také zábavnější.

 

World of Warplanes World of Warplanes

 

 

 

Ani se nebudete moc vybrat

Od té doby, co byl vývoj hry oznámen, již bylo představeno mnoho bojových prostředků, do nichž budete moci usednout a vzlétnout přímo do boje. Věřte, že jich bude k dispozici široká nabídka. Prozatím bylo prozrazenou několik desítek letounů z Ameriky, Sovětského svazu a z Německa. Mimo jiné jsme se také během letošní výstavy GamesCom dověděli, že se ve hře také vyskytnou i japonské stroje. Mezi těmito nebudou chybět známé legendy, jako jsou pacifický Mitsubishi A6M2 Zero, Nakajima Type 91 či Mitsubishi J4M1.

 

Vydělejte si a pořiďte si lepší stroj

Ovšem nespoléhejte se na to, že budete moci do všech těchto strojů nasednout ihned, jelikož jich bude zpočátku přístupných jen několik. Takže vám pak nezbude nic jiného, než se vrhnout do plnění specifických úkolů, za něž obdržíte kredity, za které si následně můžete pořizovat nová letadla, jež se dělí do tří kategorií. První skupinou jsou lehké letouny s jedním motorem, dále to jsou těžká letadla pro přímý souboj a nakonec letadla zaměřena na pozemní cíle.

 

S ovládáním by neměly být žádné potíže

Sami už víte, že hra v současné době prochází fází betatestu, a tak již můžeme nahlédnout, jak by hra mohla vypadat v její konečné fázi. Především jsme byli už seznámeni s ovládáním všech strojů. Díky tomu, že letouny lze ovládat jak za pomoci myši, tak i klávesnice, budou s hrou spokojeni všechny typy hráčů. Dokonce i ti náročnější piloti si užijí leteckých bitev s jejich joystickem. Záleží jen opravdu na vás, jak své letedlo chcete ovládat. Pochopitelně nejvýhodnějším ovládacím prvkem bude již zmiňovaný joystick, jehož výhoda nespočívá jen v analogové páce, ale také dobře rozmístěná tlačítka, jejichž funkce lze libovolně nastavit, což především prospěje velmi zkušeným hráčům, kteří si zvolí pokročilejší styl hraní. Samozřejmě hru velmi dobře přijmou i nováčci, kteří se nemusejí vrhnout do pokročilého režimu a spokojí se s jednoduchými souboji.

 

World of Warplanes World of Warplanes

 

 

 

Letadla se chovají realističtěji

Co se týče leteckých vlastností všech strojů, je na první pohled vidět, že tím se vývojáři zabývají nejvíce. Samozřejmě nemáme očekávat simulaci chování jednotlivých letounů, avšak je potvrzeno, že se troje nechovají pouze jako papírové modely, nýbrž ale jako těžké kolosy, s nimiž není manévrování příliš jednoduché. Abyste se s těmito stroji naučili manévrovat především v těžkých situacích, kdy narazíte na svého protivníka, musíte hře věnovat nějaký ten čas.

 

Pošlete protivníka ihned k zemi

Stejně tak nebude jednoduché sestřelit svého soupeře. Abyste nepřítele dostali do hledáčku na delší dobu a pak ho hezky poslali k zemi, bude to vyžadovat hodně trpělivosti a především zručnosti. To sice na první pohled vypadá, že bitvy budou příliš zdlouhavé a docela nudné, avšak nenechte se tímto tvrzením nějak odradit, jelikož se ve hře jedná o pravý opak. Bitvy jsou totiž oproti tankům mnohem svižnější, a tak zaberou jen pár minut. A jak to bude se zábavou, vám sice slíbit nemohu, ale určitě se nemusíte obávat toho nejhoršího. Během představování letadel jste se mohli dočíst, že jsou také do hry zabudována letadla zaměřena na pozemní cíle, tudíž se nebudete zabývat pouze likvidací nepřátel ve vzduchu, ale také likvidací různých pozemních cílů, mezi kterými mohou být například radarové stanice či protiletecká děla, stejně tak i na vodě se budete muset vypořádat s nějakou tou lodí.

 

World of Warplanes World of Warplanes

 

 

 

Máme se ještě na co těšit

V současné betaverzi sice chybí několik různých prvků, kterých se jistě dočkáme ve finální verzi, pro niž jsou naplánovány. Především se ve finálním produktu dočkáme systému upgradů a přizpůsobování letadel, navíc zde nebudou chybět ani války klanů a variabilní mise. V plné verzi se jistě dočkáme mnoha dalších drobných vychytávek. Hráče také jistě potěší počet letadel v jedné bitvě, což je maximálně osm na jedné straně. V takovémto podání to bude určitě pořádný masakr.

 

Kdo si připlatí, nejspíš vyhraje

Podobně jako u tanků se bude jednat o free-to-play hru, která hráči umožní projít si téměř celou hru. Bohužel jak tomu bylo také u tanků, velkou nevýhodu způsobovali přikoupené předměty, které většinou znamenaly jisté vítězství. Tohoto problému se právě obáváme i u World of Warplanes, i když doufáme, že vývojáři tak trochu tuto situaci pochopili a nějak tento problém vyřeší drobným vyvážením. Samozřejmě chápeme, že když se někdo něco připlatí, musí dostat nějakou tu výhodu.

 

Letadla nebudou jediná

Jestliže vás tedy bitvy v tancích omrzeli, nezbývá vám nic jiného než si počkat na vydání World of Warplanes, které má být mnohem rychlejší a zábavnější, navíc v podání letadlových bitev. Hra by se také měla dočkat mnohem lepší grafiky. Datum vydání není ještě prozatím přesně stanoveno. Je možné, že vzlétnout budeme moci již na konci tohoto roku, i když je více pravděpodobné, že letadel dočkáme teprve příští rok. Také se tu musím zmínit, že vývojem probíhá podobná akce v provedení lodí – World of Warships.

Komentáře