Forza Horizon – adrenalinová jízda v Coloradu

Forza Horizon
Realistická závodní série Forza chystá v letošním roce další pokračování pro konzoli Xbox. Tentokrát zapomeňte na uzavřené okruhy, vyrážíme totiž ven do volně otevřeného exotického světa.

 

Otevřete brány okruhů, ať můžeme vyjet ven

S realistickými vlastnostmi vozů v okruzích Forza velmi konkurovala závodní sérii Gran Turismo. Vývojáři z Turn 10 Studios, s nimiž také spolupracuje studio Playground Games, které má na vývoji této hry mnohem větší podíl a je za tento díl odpovědné, se rozhodli rozšířit své zkušenosti také někde venku mimo uzavřených okruhů, a tak dlouho řešili otázku do jakého prostředí Horizon zasadit. „Měli jsme v merku asi třicet lokací, ale nakonec nám z nich vyšlo nejlépe Colorado. Je tam všechno – hory, planiny, serpentiny i dlouhé rovinky. Je to ideální prostředí pro závodění,“ řekl Dan Greenawalt, vedoucí Turn 10 Studios.

 

Zkušený tým vývojářů je v plném nasazení

Mimochodem na vývoji se také podílí i další špičkoví vývojáři z jiných týmů jako Codemasters, Criterion, Rockstar North, Slighty Mad a mnoho dalších. Většině z vás tak i možná mohlo jistě dojít, že se autoři, co se týče prostředí a volnosti hry, inspirovali hrou Test Drive Unlimited, kterou bývalý šéf Codemasters Racing Studio a nyní spolu zakladatel PlaygroundGames Gavin Raeburn miiluje, protože to podle něj byly závody se srdcem.


Forza Horizon Forza Horizon

Tak jak se vám libí v Colarádu?

Není ani třeba se ptát, jak Forza Horizon vznikla. Jednoduše se vzaly všechny realistické vozy z předchozího dílu a naházeli se do otevřeného Colorada, které však není až tak realisticky zpracované a je podle potřeby zmenšeno do menších rozměrů. Toto prostředí si vývojáři zvolili především díky rozmanitému terénu. Narazíte zde na písečné duny, pouště, savany a kaňony, rozsáhlé pole a nakonec se dostanete až k pořádnému vzestupu Skalnatých hor (Rocky Mountains neboli Rockies). Není třeba se tedy obávat toho, že by se hráč neustále pohyboval v jednom stereotypním prostředí.

 

Trochu arkády zde neuškodí

Sice nebude Horizon až takovým simulátorem jako předchozí díly Motorsport, jelikož je do otevřeného světa zařazen trochu arkádovější styl. I tak se nemusíte bát, že by se zde chování vozidel podobalo Need for Speed arkádám. Klidně nasedněte do svých vozů, nastartujte a prožeňte se Coloradem s vozidlem a jeho kvalitně zpracovaným fyzikálním modelem. Hra totiž poběží na enginu čtvrtého dílu, s nímž si tak s sebou bere grafické zpracování, modely aut, a jak jsem se již zmiňoval, i fyzikální model. Navíc částicové efekty a osvětlení byly dosti vylepšeny.


Forza Horizon Forza Horizon

Větší viditelnost, menší FPS

Oproti uzavřenému prostředí v předchozích dílech, museli zde autoři zvětšit viditelnost a do okolního prostředí nasázet mnoho různých objektů, aby hra nevypadala příliš prázdně, přičemž by okolí nepůsobilo dosti realisticky. Všechny tyto změny jsou pak důvodem proč se framerate snížil ze stabilních šedesáti na třicet snímků. Stále si však můžeme užívat plynulou jízdu, což je velmi důležité.

 

Šílení jízda v polňačkách potěší

Autoři už toho ve hře mnoho udělali a je již v pokročilém stádiu vývoje. Hotový je celý vozový park, jenž byl převeden z předchozího dílu Forzy. V současné době vývojáři ladí jízdní vlastnosti vozidel pro různé druhy povrchu, který se bude v Horizonu neustále měnit, což mnohé z vás jistě potěší. Tentokrát to už nebude pouze hladký asfalt, ten zde bude například vystřídán šotolinou nebo štěrkem či dokonce i blátem, které vám jistě poskytnou lesní a polní cesty, jež velmi dobře poslouží jako zkratky. Pokud v takové zkratce moc dobře nezabodujete, například když narazíte na strom nebo nějaký kámen, existuje tu možnost vrátit se v čase. Mimo střídání povrchu se ve hře také průběžně mění počasí společně s denní dobou.


Forza Horizon Forza Horizon

Tak v čem se raději svezete?

Jízdní vlastnosti nabídnou autentický zážitek z jízdy všem hráčům. Po vypnutí všech asistencí má být vozidlo naladěno tak, aby co nejlépe odpovídalo reálným předlohám. Vývojáři nám tak slibují, že jistě ucítíme rozdíl mezi silnou Amerikou s náhonem na zadní a čtyřkolovým Japoncem. Navíc, co se týče výkonu vozidel, hráč nebude mít možnost své auto nějak upravovat, avšak může si pohrát s barvičkami a polepy.

 

Vítejte na festivalu

Vývojáři také dokončují program pro umělou inteligenci počítačových jezdců, ovšem zde i nebude chybět online závodění s přáteli, které bude probíhat prostřednictvím festivalu Horizon, podle něhož dostala tato hra jméno. Tento festival má být sociálním a vozovým hubem celé hry. Tento prvek byl vytvořen ve spolupráci s DJem a konzultantem Robem da Bankem. Díky festivalu má hráč možnost prohlížet si auta svých kamarádů a ty vyzívat na duely.


Forza Horizon Forza Horizon

Pro Forzu zatím jen vše dobré

Forza Horizon je opravdu na dobré cestě, avšak její konec je ještě daleko. Prozatím můžeme současný stav hry pouze chválit. Zdali bude Forza Horizon velmi úspěšná i v otevřeném prostoru v Coloradu, se ujistíme ještě letos 23. října a jako obvykle bude dostupná pouze pro Xbox 360. Tak doufám, že se ten den uvidíme na festivalu.

Komentáře