Autorovi Minecraftu hrozí soud a vysoká pokuta za autorská práva

Tvůrce hry Minecraft – Markus „Notch“ Persson – se dostal do prekérní situace, protože ho má v úmyslu žalovat Bethesda Softworks. Persson celou situaci rozepisuje na svém blogu.

Říká: „Spousta lidí chce víc detailů o tom, co se děje, tak tady je vše, co vím. V prvé řadě však – mám rád Bethesdu.“ Dále píše, že se domnívá, že celou situaci zapříčinili jen jejich právníci a důsledek zákona na ochrannou známku. „Asi před půl rokem nám naši právníci doporučili, abychom registrovali Minecraft jako obchodní značku, tak jsem to udělali. Zpočátku jsem hlasoval proti, ale nakonec jsme to udělali. Jistota je jistota, a tak dále. Ve stejné době jsem také požádal o „Scrolls“, (titul) na tu novou hru, na které jsme pracovali. Nevěděli jsme o žádných podobně pojmenovaných hrách, a prolistovali jsme i google, abychom si byli jisti. Nejsem si ani jist, že MŮŽETE mít ochranou známu na jednotlivá slova, jako „Scrolls“, ale stejně jsme to zaslali do aplikace.“

Jde tedy o to, že se Bethesdě nelíbí název „Scrolls“ pro Perssonovu připravovanou hru. Tvrdí, že tak porušuje stávající ochranné známky, platné k titulu „The Elder Scrolls“, který získal ochrannou známku asi půl roku před „Notchem“. „O něco nás později zčista jasna kontaktovali právníci z Bethesdy. Chtěli vědět, zda víme víc o ochranné známce „Scrolls“, kterou používáme, a tvrdili, že se to dostalo do sporu s jejich existující známkou „The Elder Scrolls“.

Persson se prý snažil dohodnout na kompromisu i navzdory tomu, že vůbec nevěří, že by k nějakému porušení došlo.

„Z toho vyplývá, že byste mohli vlastnit práva na všechna jednotlivá slova v rámci značky a to je také trochu děsivé,“ říká „Notch“ Persson.

Situace vůbec nevypadá růžově, protože Persson se nyní prodírá 15 stránkovým dopisem od švédské právní firmy, která požaduje zrušit název Scrolls. Dále dává jasně najevo, že bude tým s Perssonem žalovat a  už „zaplatili poplatky u švédského soudu a že předem budou požadovat hromadu peněz ještě předtím, než právní proces vůbec začal.“

Ach ti právníci.

Komentáře