Jak se postaví Activision vůči Breivikovu manifestu?

V důsledku norského teroristického útoku se začíná znovu diskutovat o škodlivosti některých bojových počítačových her. Anders Behring Breivik ve svém manifestu 2083 – Evropská deklarace nezávislosti popisuje a doporučuje své taktické maskování pod rouškou World of Warcraft, Call of Duty a dalších, jak se lze izolovat od společnosti a připravovat svůj „projekt“ a trénovat zabíjení civilistů „nanečisto“.

Píše: „Představ „důvěryhodný projekt/alibi“ svým přátelům, spolupracovníkům a rodině. Oznam svým nejbližším přátelům, spolupracovníkům a rodině, že se věnuješ „projektu“, který může přinejmenším zčásti ospravedlnit tvé „nové schéma aktivit“ (izolaci/cestování) během plánovací fáze,“ uvádí Breivik v pamfletu a pokračuje:

„Například, řekni jim, že už jsi začal hrát World of Warcraft nebo nějakou další online MMO hru a že si přeješ soustředit se na to v následujících měsících/roce. Tento „nový projekt“může ospravedlnit izolaci a lidé budou trošku chápat, proč delší dobu neodpovídáš na telefon. Řekni jim, že jsi kompletně zabraný do této hry (útočení na dungeony atd.). Zdůrazni jim, že je to sen, který jsi měl už od dětství. Jestliže na tebe budou tlačit, vytrvej a požádej je, aby respektovali tvoje rozhodnutí. Budeš se divit, kolik můžeš udělat nepozorovaných chvilek a svádět to na tu hru. Jestliže tvé plány vyžadují, aby jsi cestoval, řekni, že navštívíš jednoho ze svých WoW přátel, nebo ještě lépe, dívku z tvé „guildy“ (která žije v jiné zemi). Nikdo ti nebude klást žádné další otázky, pokud uvedeš tyto argumenty.
Cíl tréninku, to je nejspíš problém pro mnoho lidí v jistých zemích (městští Evropané jako my, eh:). Jeď na dovolenou do země, kde budeš moct trénovat ve střelbě nebo se připojit k nějakému střeleckému spolku. Simulace hraní Call of Duty: Modern Warfare 2 je také dobrá alternativa, ale měl bys zkusit nějaký skutečný výcvik se skutečnou útočnou puškou (s červeným optickým bodem), pokud to je možné.“ (překlad SR)

Když si představím, kolik milionů kusů různých titulů s válečnou a jinou bojovou technikou se prodá, pak mezi námi běhá nejspíš na miliony potenciálních šílenců?

Masakrování civilistů trénoval na Call of Duty: Modern Warfare 2. Přinese tahle situace vyjádření Activision nebo i samotných vývojářů Infinity Ward? Vzhledem k mediálnímu tlaku nejspíš budou muset v brzké době zareagovat. K dnešnímu dni ještě není dostupná žádná tisková zpráva od Activision týkající se tohoto tématu.

Tohle je samozřejmě nejen výzva pro psychology a další specialisty, kteří budou rozebírat Breivikovy motivace a příčiny, ale možná to bude i výzvou pro výrobce a distributory počítačových her. Vyjádří se i ostatní k Breivikovu manifestu? To, co bychom chtěli smést ze stolu jako práce psaná „šílencem“, musíme brát (bohužel) vážně. 2083 – Evropská deklarace nezávislosti vedla myšlenkový proud člověka, který zavraždil téměř stovku lidí.

Komentáře